NASA testuje silnik na metan dla przyszłych lądowników
NASA testuje komponenty silników, które zostaną wykorzystane w kolejnych marsjańskich łazikach. Będą one zasilane przez metan - NASA nigdy do tej pory nie używała go jako paliwa.
Metan jest substancją znacznie bardziej obiecującą niż obecnie używany płynny wodór. Jest stabilniejszy, łatwiejszy w przechowywaniu, a także i syntezie. W przyszłości mógłby być wytwarzany na Marsie z powszechnie dostępnych zasobów.
- Osiągnęliśmy etap, w której silnik może współpracować z małym lądownikiem. Dzięki danym pozyskanym podczas testów będziemy mogli przeskalować tę technologię do silników wykorzystywanych podczas podróży kosmicznych lub większych lądowników - powiedział Steve Hanna z Advanced Exploration Systems NASA.
Temperatury przechowywania metanu i płynnego tlenu są podobne, dzięki czemu nie trzeba ich oddzielać grubą warstwą izolacyjną, jak ma to miejsce dzisiaj w przypadku mieszanek tlenu i wodoru. Przekłada się to na mniejsza wagę pojazdu.
Podczas kolejnej kosmicznej misji NASA planuje przeprowadzić testy technologii ISRU, umożliwiającej produkowanie paliwa ze składników marsjańskiej atmosfery.