Prof. Ryszard Szubartowski uczył najlepszych. Premiera filmu "Mistrz"
Prof. Ryszard Szubartowski, który przez uczniów nazywany jest "Wielkim Szu", to nauczyciel o imponującym dorobku. Opracowana przez niego metoda Szubartowskiego kładzie nacisk na działanie i przeżywanie. Dziś odbywa się premiera filmu "Mistrz", którego pomysłodawcą jest dr Maciej Kawecki.

Prof. Ryszard Szubartowski to skromna postać i niedoceniana. Dr Maciej Kawecki postanowił przybliżyć sylwetkę profesora oraz jego osiągnięcia w dziedzinie nauczania, do której ma dosyć ciekawe podejście. Premiera filmu "Mistrz" ma premierę dziś w platformie YouTube.
Film "Mistrz" o "Wielkim Szu" walczącym z systemem
"Mistrz" to nowy film, którego premiera odbywa się we wtorek o godzinie 8:30 na kanale Macieja Kaweckiego This Is IT w platformie YouTube. U Szubartowskiego uczyli się najlepsi programiści z Polski. Autorem zdjęć jest Łukasz Bernaś, który zajął się także montażem oraz postprodukcją filmu. Skąd pomysł na taki dokument?
Prof. Ryszard Szubartowski to postać, która przez lata walczyła z polskim systemem w szkołach. Nauczyciel twierdził, że program edukacji w Polsce tworzy "rzemieślników", ale brakuje tu miejsca dla "kreatywnego myślenia". "Wielki Szu" uczył "po swojemu" i miał okazję nauczać najlepszych informatyków z Polski, którzy odnieśli międzynarodowy sukces. "Mistrz" to film, który jest obrazem wielkiego człowieka i jego walki z systemem.
Lokalna prapremiera filmu miała miejsce w piątek 27 czerwca w Warszawie. Dokument został pokazany w Rotundzie PKO w niewielkim gronie osób.
To nasza największa dotychczasowa produkcja
Film "Mistrz" powstał dzięki Campus AI. Dr Maciej Kawecki współpracował przy tej produkcji z Jakubem Pachockim, Chief of Science w Open AI, Szymonem Sidorem z Open AI oraz Filipem Wolskim, jedynym Polakiem będącym przez 6 lat najlepszym programistą na Ziemi.
Aby stworzyć obraz człowieka, który całe swoje życie oddał kształceniu pokoleń największych polskich programistów przemierzyliśmy cały świat. To tam, w największych firmach na Ziemi pracują dziś jego studenci
Prof. Ryszard Szubartowski zrezygnował z kariery i został nauczycielem
Prof. Ryszard Szubartowski to postać, którą z pewnością kojarzy wielu polskich informatyków. Część z nich to byli jego uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Urodził się 30 sierpnia 1952 r. w Kraśniku w województwie lubelskim. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie ma wydziale cybernetyki. Później był pracownikiem naukowo-dydaktyczny Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ale jak sam powiedział: "zawsze chciałem być nauczycielem".
Ryszard Szubartowski z czasem podjął decyzję o rezygnacji z kariery naukowej i postanowił zostać nauczycielem w szkołach Trójmiasta. Wśród nich jest III L.O. im. Marynarki Wojennej w Gdyni i o tym powstał film, w którym przedstawiono sylwetkę profesora, jego osiągnięcia, niecodzienne podejście do systemu nauczania oraz uczniów, którzy odnieśli sukcesy na arenie międzynarodowej.
Jako młody człowiek nie wiem, ale zawsze marzyłem, żeby uczyć
Profesor jest twórcą tzw. metody dydaktycznej Szubartowskiego. U jej podstaw leżą działanie i przeżywanie. Takie podejście sprawia, że do problemów informatycznych podchodzi się w inny niż zazwyczaj sposób. Uczniowie bardzo ją sobie cenią, głównie za sprawą zespołowego podejścia do tematu czy szukania nieoczywistych rozwiązań. Elementarną częścią jest tutoring młodzieżowy.
Dla mnie metoda Szubartowskiego to uczenie siebie nawzajem, kontakt z rówieśnikami i rozwiązywanie trudnych problemów
Metoda Szubartowskiego opierała się na stworzeniu takiego środowiska, gdzie uczniowie chcą siebie wspierać, dyskutować i szukać rozwiązania. Jak wspomina pan profesor, wtedy "chętniej się pytają i chętniej odpowiadają".
To uczniowie decydują, jakie zajęcia, jaki jest temat, jaki poziom jest tych zajęć
"Wielki Szu" uczył najlepszych informatyków w Polsce
Prof. Ryszard Szubartowski ma na swoim koncie liczne sukcesy. Nauczał osoby, które odniosły wielki sukces na arenie międzynarodowej. Przez ostatnie 25 lat uczniowie zdobyli aż 126 medali na najważniejszych olimpiadach informatycznych. Spośród nich 22 były złotymi. Przez ten czas "Wielki Szu", jak nazywają nauczyciela wybrani podopieczni, wprowadził do finału Olimpiad Informatycznych 280 osób, gdzie zdobyli 20 medali.
Jednym z uczniów prof. Ryszarda Szubartowskiego był Filip Wolski, który w finale Olimpiad Informatycznych zdobył złoto aż czterokrotnie. Co ważne, pierwsze wyróżnienie uzyskał będąc jeszcze w gimnazjum. Z czasem stwierdził, że "bez Szubartowskiego nie byłoby to możliwe".
Najlepszym podejściem było to, żeby pozostawić nas samych sobie. Żebyśmy my sami rozwijali sobie te pasje
"Doskonale go pamiętam. Filip Wolski został mistrzem świata i przez sześć lat był najlepszy na świecie" - wspomina prof. Ryszard Szubartowski.
Do uczniów należał również Jakub Pachocki, który obecnie pełni stanowisko Chief Scientist w OpenAI - firmie, która stworzyła ChatGPT. Prof. Szubartowski bardzo dobrze go wspomina i choć uważano, że należało go wyrzucić ze szkoły, tak nauczyciel wierzył w jego talent i się nie pomylił. Po prostu młody człowiek wymagał innego podejścia i na szczęście udało się to zrealizować.
Myślę, że prof. Ryszard Szubartowski jest moim mistrzem
Podobne zdanie mają o prof. Szubartowskim także inni jego uczniowie. Część nawet uważa, że ich życie dzieli się na czas przed i po spotkaniu z profesorem. Szymon Sidor, który obecnie jest na stanowisku Technical Fellow w OpenAI, tak wspomina początki w firmie.
I tam wśród tych 50 osób było 10 Polaków i wydaje mi się, że chyba z 4-5 osób wtedy były z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni