Jak zmieniła się praca programisty w ostatnich latach?

Dynamiczny postęp technologiczny znacząco wpłynął na pracę programistów w ciągu ostatnich lat. Obecnie każdy developer ma swobodny dostęp do wiedzy z zakresu programowania oraz narzędzi ułatwiających naukę obsługi wybranych technologii, choć jeszcze jakiś czas temu skorzystanie z takich ułatwień było niemożliwe. Zmienił się również tryb pracy programistów - wciąż bardzo popularna jest praca zdalna.

  • Programiści coraz częściej korzystają z rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki którym mogą szybciej sprawdzać kody źródłowe i wdrażać ewentualne poprawki.
  • Od paru lat wielu developerów pracuje na podstawie systemów chmurowych. Znajomość środowiska cloud staje się zatem dodatkowym atutem dla osób szukających pracy związanej z programowaniem.
  • Praca programisty zmieniła się również dzięki swobodnemu dostępowi do wiedzy - dzisiaj każdy developer z łatwością może znaleźć darmowe e-booki, filmy szkoleniowe i inne materiały na temat obsługi konkretnej technologii.
  • W ostatnich latach wzrosło znaczenie pracy zdalnej IT - programiści bez trudu mogą znaleźć dla siebie oferty z uwzględnieniem trybu home office.

AI i inne nowoczesne rozwiązania w pracy programisty

Obecnie programista ma do dyspozycji wiele technologii, dzięki którym z łatwością może zadbać o efektywniejszą pracę. Warto wspomnieć o funkcjonalnych narzędziach do sprawdzania kodu, pozwalających na szybkie wykrycie ewentualnych błędów. Przykładem mogą być chociażby rozwiązania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Początkujący programiści mogą korzystać z ChatGPT, aby z jego pomocą sprawdzić poprawność kodu źródłowego. Warto przy tym podkreślić, że algorytmy AI nie tylko wykrywają błędy, ale mogą także zasugerować alternatywne rozwiązania. Dodatkowo na uwagę zasługują narzędzia wspomagające przeprowadzanie testów oprogramowania. Jeśli Twoim celem jest praca testera manualnego lub automatycznego, możesz korzystać z takich aplikacji, jak TestLink czy TestPad.

Łatwiejszy dostęp do wiedzy z zakresu programowania

W przeciągu ostatnich lat zmieniła się również kwestia zdobywania wiedzy przez programistów. Obecnie wiedzę z zakresu programowania można uzyskać nie tylko z książek czy publikacji naukowych, ale przede wszystkim z materiałów dostępnych online. W efekcie każdy ma szansę dotrzeć do odpowiednich materiałów, aby doskonalić się w wybranym obszarze IT. Co więcej, programiści mogą skorzystać z wielu ogólnodostępnych narzędzi do nauki kodowania, dzięki którym mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Przykładem jest chociażby platforma IDE pozwalająca na dowolne debugowanie, edytowanie i kompilowanie kodu.

Coraz większa popularność systemów chmurowych

W ostatnich latach programiści coraz częściej wykorzystują w pracy systemy chmurowe i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić. Dowodem na to są oferty pracy dedykowane developerom ze znajomością wybranego środowiska cloud. Jest to spowodowane faktem, że firmy coraz chętniej przechodzą na rozwiązania na bazie chmury. Wielu pracodawców oczekuje od programistów doświadczenia w obsłudze najpopularniejszych narzędzi i usług cloud jak na przykład Google Cloud Platform, Amazon Web Services (AWS) czy Azure. Należy podkreślić, że również od testerów coraz częściej wymaga się znajomości wybranych środowisk chmurowych. Jeśli zatem interesuje Cię praca związana z testowaniem aplikacji, zastanów się, czy nie warto nauczyć się obsługi kilku narzędzi z obszaru cloud.

Praca zdalna staje się normą w IT

Pandemia COVID-19 zmusiła wiele sektorów do przyjęcia zdalnego trybu pracy. Home office świetnie sprawdził się między innymi w IT, umożliwiając programistom realizację obowiązków zawodowych w domowym zaciszu. I chociaż wiele branż już dawno wróciło do stacjonarnego trybu, developerzy wciąż bardzo często pracują zdalnie lub hybrydowo. Regularnie korzystają zatem z narzędzi usprawniających zdalną komunikację między pozostałymi członkami zespołu IT. Home office zyskał popularność również w zawodzie testera - w ostatnich latach praca związana z testowaniem oprogramowania coraz częściej jest wykonywana zdalnie.

Większe znaczenie bezpieczeństwa w zawodzie programisty

Praca programisty zmieniała się w ciągu ostatnich lat również w zakresie bezpieczeństwa. Gwałtowny wzrost liczby cyberataków poniekąd wymusza na wielu developerach konieczność zapoznania się z narzędziami chroniącymi przed zagrożeniami ze strony hakerów. W efekcie od kandydatów na stanowisko developera coraz częściej wymaga się znajomości podstawowych zagadnień związanych na przykład z bezpieczeństwem aplikacji webowych.

Podsumowanie

Przez ostatnie lata nastąpił gwałtowny rozwój technologii IT, co wpłynęło na specyfikę pracy programistów. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na developerów, którzy mogą pochwalić się znajomością kluczowych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz systemów chmurowych. Warto też podkreślić, że współcześni programiści mają do dyspozycji wiele automatycznych narzędzi - dzięki nim mogą szybciej realizować swoje obowiązki.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy