Niebieskie światło lekiem na chorobę Alzheimera?
Choroba Alzheimera to dziś poważny problem. Być może już wkrótce walka z nią będzie łatwiejsza. Koreańscy naukowcy znaleźli na to sposób.
Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii (KAIST), znaleźli sposób na zapobieganie gromadzeniu się w mózgu białka związanego z chorobą Alzheimera. Wystarczą jedynie niebieskie diody LED i fotosensybilizatory - związki, które zwiększają wrażliwość komórek i tkanek na działanie światła.
Dotychczas fotosensybilizatory organiczne stosowane były w leczeniu chorób nowotworowych. Pacjentowi w miejsce chorobowo zmienione podaje się substancję fotouczulającą, następnie zostaje ono wystawione na działanie światła. Eksperci sugerują, że ta metoda może okazać się skuteczna również w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Naukowcy przeprowadzili eksperyment na muszkach owocowych. Naukowcy odkryli, że niebieskie światło i fotosensybilizatory zatrzymały powstawanie złogów amyloidowych, z powodu których pojawiają się objawy demencji. Naukowcy wierzą, ze dzięki temu odkryciu już wkrótce uda się pokonać chorobę Alzheimera.