Nietypowy skutek uboczny leku na raka

Pewnej 45-letniej Portugalce w ciągu zaledwie trzech tygodni urosły rzęsy do długości aż 3 cm. To niespodziewany efekt zażywania leku na raka jelita grubego.

Nienaturalnie długie rzęsy to efekt działania cetuksymabu /Fot. BMJ Case Reports
Nienaturalnie długie rzęsy to efekt działania cetuksymabu /Fot. BMJ Case Reportsmateriały prasowe

Zespół Leonora Vasconcelosa Matosa opisał w "BMJ Case Reports" przypadek pewnej kobiety z Portugalii. W listopadzie 2017 r. zdiagnozowano u niej raka jelita grubego. Dodatkowe badania ujawniły liczne przerzuty do płuc i wątroby, których nie można było usunąć. Z tego powodu lekarze podjęli decyzję o rozpoczęciu chemioterapii z cetuksymabem.

Kobieta po 14 cyklach terapii udała się do kliniki onkologicznej w Lizbonie z infekcjami powiek. Zauważyła, że w tym czasie jej rzęsy urosły do nienaturalnych rozmiarów. Zaczęło to być uciążliwe.

- Ludzie często pytali mnie, gdzie zrobiłam takie rzęsy, bo wyglądają niesamowicie. Niestety, jest z nimi więcej problemów niż pożytku. Czuję dyskomfort i swędzenie, a to powoduje infekcje. To jest okropne - powiedziała kobieta.

Efektem ubocznym cetuksymabu jest toksyczność dla skóry i włosów. Trichomegalia, czyli zwijanie, pigmentacja lub wydłużanie rzęs do długości ponad 12 mm, jest jednym z takich efektów występujących po 2-5 miesiącach leczenia.

Ponieważ chemioterapia u 45-letniej Portugalki działa, lekarze planują jej kontynuację. Polecili pacjentce skracanie i czyszczenie rzęs co 2 tygodnie. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas