Nietypowy sygnał z obcej egzoplanety. Co to może być?

​Naukowcy wykryli sygnał radiowy pochodzący z gwiazdozbioru Wolarza. Istnieje prawdopodobieństwo, że pochodzi on z odległej egzoplanety.

Wizja artystyczna systemu Tau Boötes
Wizja artystyczna systemu Tau Boötesmateriały prasowe

Zespół naukowców z Uniwersytetu Cornella pod kierownictwem Jake'a D. Turnera i Philippe'a Zarka oraz ich współpracownicy z PSL Research University wykryli jedną z pierwszych emisji radiowych pochodzących z planety pozasłonecznej. Nasuwa się pytanie, czy sygnał został wysłany przez inteligentną cywilizację pozaziemską?

- Przedstawiamy jedną z pierwszych wskazówek dotyczących wykrycia egzoplanety w sferze radiowej. Sygnał pochodzi z systemu Tau Boötes, który zawiera gwiazdę binarną i egzoplanetę. Siła i polaryzacja sygnału radiowego oraz pola magnetycznego planety, wskazuje, że sygnał pochodzi właśnie z niej - powiedział Turner.

Używając holenderskiego radioteleskopu LOFAR (Low Frequency Array Radiotelescope) Turner i jego koledzy odkryli wybuchy emisji radiowej z systemu gwiezdnego z tzw. gorącym jowiszem, planetą pozasłoneczną wielkości gazowego olbrzyma, który jest bardzo blisko gwiazdy macierzystej. 

- Ta radiowa detekcja otwiera nowe okno badania egzoplanet, dając nam wgląd w badanie obcych światów, które są dziesiątki lat świetlnych stąd - dodał Turner.

Obserwowanie pola magnetycznego egzoplanety pomaga astronomom rozszyfrować wnętrze i właściwości atmosferyczne planety, a także fizykę oddziaływań gwiazda-planeta.

Dwa lata temu, zespół Turnera zbadał sygnaturę emisji radiowej Jowisza i przeskalował je, aby naśladowały możliwe sygnatury z odległej, podobnej do Jowisza egzoplanety. Wyniki te stały się wzorcem do wyszukiwania emisji radiowych z egzoplanet oddalonych o 40 do 100 lat świetlnych. Po prawie 100-godzinnej obserwacji radiowej, badacze znaleźli w Tau Boötes oczekiwaną gorącą sygnaturę Jowisza. 

- Dowiedzieliśmy się od naszego własnego Jowisza, jak wygląda ten rodzaj detekcji. Postanowiliśmy ją poszukać i znaleźliśmy - podsumował Turner.

Ale sygnatura jest słaba. Nie ma pewności, że sygnał faktycznie pochodzi z planety, ale zostanie to wkrótce zweryfikowane.

------------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych Kliknij!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas