Nowy sposób na pomoc sparaliżowanym
Naukowcy opracowali nowatorską terapię, która może umożliwić paraplegikom poruszanie nogami.
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Louisville, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) oraz Instytutu Fizjologii Pawłowa w Sankt Petersburgu dzięki stymulacji nadtwardówkowej sprawił, że 4 młodych mężczyzn było w stanie poruszyć nogami. Przed wszczepieniem implantu żaden z mężczyzn nie mógł poruszyć dolną kończyną.
Uczeni podkreślają, że osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym mogły wykonywać dowolne ruchy bezpośrednio po wszczepieniu i aktywacji stymulatora. Specjaliści przypuszczają, że po urazie niektóre szlaki są nieuszkodzone.
- Dwóch naszych pacjentów zdiagnozowano jako całkowicie pozbawionych funkcji ruchowych i czuciowych, bez żadnych szans na poprawę. Po stymulacji nadtwardówkowej mogą teraz dowolnie poruszać biodrami, kostkami i palcami u stóp - powiedziała Claudia Angeli biorąca udział w badaniach.
Podczas stymulacji nadtwardówkowej w odpowiednich miejscach rdzenia lędźwiowo-krzyżowego przykłada się prąd o różnej częstotliwości. Po aktywacji sygnału, rdzeń wznawia działanie szlaków nerwowych do kontroli mięśni.
U paraplegików, którzy zostali poddani badaniom, po elektrostymulacji odnotowano również sporo innych korzystnych zjawisk, w tym wzrost masy mięśniowej, uregulowanie ciśnienia krwi i ogólną poprawę zdrowia.