OBRUM otwiera otwiera Centrum Projektowo-Rozwojowe

Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) uroczyście otwiera Centrum Projektowo-Rozwojowe, czemu towarzyszy podpisanie listu intencyjnego z Politechniką Warszawską. Czym zajmuje się to centrum?

Fragment Centrum Projektowo-Rozwojowego
Fragment Centrum Projektowo-RozwojowegoINTERIA.PL

24 kwietnia OBRUM zaprosiło dziennikarzy na prezentację swoich najważniejszych produktów, w tym zaawansowanych symulatorów czy technologii opartych na rzeczywistości rozszerzonej. Wszystko to posłuży do jeszcze lepszego szkolenia żołnierzy i opracowywania zaawansowanych technologii. Wkrótce opublikujemy obszerny materiał poświęcony produktom firmy OBRUM.

Centrum Projektowo-Rozwojowe

Pod tą nazwą kryje się skrzydło jednego z pięter budynku przeznaczone dla konstruktorów, którzy pracują nad wozem wsparcia bezpośredniego oraz programistów i grafików. Pomieszczenia zostały wyposażone w taki sposób, aby jednocześnie mogły w nich pracować cztery sześcioosobowe zespoły. Każdy z nich ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt w tym projektory multimedialne, które są podłączone do wszystkich komputerów. W przypadku omawiania danego zagadnienia, element wozu może być wyświetlany na specjalnej szybie, na której mazakami inżynierowie mogą nanosić swoje poprawki. Oprócz programistów i grafików, w centrum pracują interdyscyplinarne zespoły inżynierów w skład, których wchodzą automatycy, mechanicy, hydraulicy i elektrycy.

Element symulacji wojskowychINTERIA.PL

Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie w CPR możliwości, jakie daje Cave 3D. Systemy projektorów oraz nowoczesne oprogramowanie pozwalają na przeniesienie obrazu z monitora komputera na wirtualny model w projekcji stereoskopowej do jaskini 3D oraz nanoszenie na nim poprawek. Dodatkowym atutem dla konstruktorów jest praca na wirtualnym prototypie w jego rzeczywistych wymiarach. Konstruktorzy, programiści i graficy docelowo mają korzystać ze specjalnej, wewnętrznej sieci, co dodatkowo zabezpieczy ich pracę przed ewentualnymi atakami hakerów.

Współpraca z Politechniką Warszawską

OBRUM sp. z o.o. 25 kwietnia 2014 podpisze z Politechniką Warszawską list intencyjny. Nie jest to pierwsza uczelnia, z której doświadczenia i kadry naukowej korzysta spółka. Wcześniej podobny dokument został podpisany z Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Śląską i Akademią Górniczo-Hutniczą.

Z Politechniką Warszawską OBRUM tworzy bezzałogową platformę lądową. Pojazd, który nie będzie przekraczał 800 kilogramów, ma być wykorzystywany m.in. do rozminowania terenu, ewakuacji rannych z pola walki, czy sprawdzania przepustów i poboczy. Uczelnie nie tylko tworzą razem z OBRUM nowe produkty, ale również je wykorzystują. Przykładem może być Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jej studenci korzystają SK1-Pluton, nowoczesnego i unikatowego na skalę światowa systemu szkoleniowego dla załóg KTO Rosomak.

Cave 3DINTERIA.PL

Oprócz uczelni OBRUM współpracuje z instytucjami wojskowymi np. z: Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej, Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, czy Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej oraz z wieloma firmami cywilnymi polskimi i zagranicznymi (m.in. szwedzki SAAB, amerykański RAYTHEON, brytyjski BAE SYSTEM, czy francuski THALES).

Podczas uroczystości odbędzie się konferencja poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom, które mają swoje zastosowanie w branży zbrojeniowej. Dotyczyć będzie m.in. nowoczesnych pojazdów inżynieryjnych, w tym mostów, symulacji i treningów dla wojska, materiałów, jakie obecnie są wykorzystywane do produkcji pancerzy oraz wozu wsparcia bezpośredniego. Oprócz części przygotowanej przez przedstawicieli OBRUM podczas konferencji zostanie zaprezentowana Politechnika Warszawska wraz z przedstawieniem osiągnięć oraz prac badawczych uczelni w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas