Płaska linia EEG nie zawsze oznacza śmierć mózgu

Płaski zapis EEG wcale nie musi oznaczać śmierci mózgu. Naukowcy odkryli, że istnieje znacznie głębszy stopień śpiączki, niż ten odzwierciedlany przez spłaszczoną linię elektroencefalografu.

Naukowcy odkryli niezwykłą aktywność mózgu w głębokiej śpiączce
Naukowcy odkryli niezwykłą aktywność mózgu w głębokiej śpiączce123RF/PICSEL

Uczeni zaobserwowali, że u jednego z pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia, wystąpił bardzo głęboki stopień śpiączki charakteryzujący się aktywnością mózgową generowaną przez hipokamp, która następnie rozprzestrzenia się do kory. W takich przypadkach odnotowano wystąpienie kwazirytmicznych fali ostrych. Nazwano je kompleksami Nu lub kompleksami v.

U pacjenta uwzględnionego w badaniach przeprowadzono udaną resuscytację. Kiedy przybył do szpitala był nieprzytomny i występowały u niego drgawki, więc podano mu odpowiednie leki. Za pomocą EEG wychwycono wtedy niezwykłą aktywność mózgu - synchroniczne, ultraszybkie oscylacje oraz wspomniane kompleksy Nu. Po zaniechaniu aplikacji leków, na EEG pojawił się typowy dla stanu głębokiej śpiączki wzorzec. Naukowcy stwierdzili zatem, że przed tą fazą pacjent znajdował się w jeszcze głębszej śpiączce.

Do tego, co generuje kompleksy Nu, dotarto dzięki obserwacji potencjałów polowych, które jednocześnie odbierano z hipokampa i kory. Zaobserwowano je podczas eksperymentów na kotach, którym podawano wysokie dawki izofluranu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas