Potwierdzono istnienie tuneli pod powierzchnią Księżyca

Japońscy naukowcy, na podstawie danych otrzymanych z sondy kosmicznej Kaguya, potwierdzili istnienie ogromnych tuneli pod powierzchnią Księżyca. Zdaniem badaczy, rozciągają się one na wiele kilometrów.

Tunele na Księżycu mogą mieć wiele kilometrów długości
Tunele na Księżycu mogą mieć wiele kilometrów długościNASA

Po raz pierwszy istnienie tuneli pod powierzchnią Księżyca zostało ogłoszone w 2009 roku i od tego czasu naukowcy badają te struktury, wykorzystując do tego księżycowe orbitery. Według jednej z hipotez, istnienie tych pustych przestrzeni może mieć związek z dawnym wulkanizmem Księżyca.

Pierwszy z tuneli znaleziono dzięki otworowi Marius Hils, który początkowo uważano za krater poimpaktowy. Okazało się jednak, że to wejście do podziemnej pustej przestrzeni. Spekulowano, że pod powierzchnią znajduje się coś, co przypomina pustą komorę magmową. Potem poszukiwania pustych miejsc pod powierzchnią Księżyca przeprowadzano w czasie misji NASA, Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL). Orbitery dokonały pełnego mapowania anomalii grawitacyjnych naszego satelity, co sugerowało istnienie wielu takich struktur. Teraz do tej pracy dołożyli się również uczeni japońscy, którzy dzięki pomiarom radarowym, wykonanym przez sondę Kaguya, potwierdzili obecność pustych przestrzeni w okolicy wspomnianego Marius Hills. Zdaniem Japończyków, tunele te ciągną się tam na dziesiątki kilometrów.

Następny etap poznania tych struktur wymaga fizycznej eksploracji za pomocą robotów lub też przy udziale astronautów. Dopiero wtedy, po zebraniu geologicznego materiału badawczego, będzie można potwierdzić lub wykluczyć, że te puste przestrzenie powstały na skutek aktywności wulkanicznej.

Naukowcy twierdzą, że fakt istnienia tuneli, ciągnących się kilometrami pod powierzchnią Księżyca, to bardzo dobra wiadomość dla planów przyszłego osadnictwa na Srebrnym Globie. Te formacje z pewnością mogą zostać wykorzystane do tworzenia stałych baz kosmicznych na powierzchni naszego satelity.

Innemedium.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas