Regeneracja utraconego wzroku jest możliwa

​Naukowcy opracowali nową metodę przywracania wzroku niewidomym. Już wkrótce zostanie przetestowana w amerykańskich szpitalach.

Regeneracja rogówki jest możliwa, o ile trafi się na białko ABCB5
Regeneracja rogówki jest możliwa, o ile trafi się na białko ABCB5123RF/PICSEL

Uczonym udało się opracować technikę, która pozwala na wytworzenie nowej rogówki - wypukłej warstwy chroniącej gałkę oczną. To właśnie ten element najczęściej ulega uszkodzeniu w trakcie urazów chemicznych lub mechanicznych. Często atakują go także wirusy i bakterie.

Uszkodzenia rogówki należą do głównych przyczyn niedowidzenia, a także ślepoty. Obecnie stosuje się wymianę rogówek na te pobrane od martwych dawców. Ale teraz zespół z Massachusetts Eye and Ear, Boston Children's Hospital oraz Brigham and Women's Hospital odkrył jeszcze lepszy sposób przywracania wzroku. Badaczom udało się zregenerować chorą rogówkę przy użyciu dorosłych komórek macierzystych. Do tej pory tego typy próby udawały się tylko w przypadku użycia embrionalnych komórek macierzystych.

Tym razem do regeneracji użyto komórek pochodzących z rąbka rogówki - wąskiego paska o szerokości milimetra znajdującego się między rogówką a twardówką. To właśnie od obecności tych komórek zależy czy przeszczep rogówki uda się, czy też nie.

Okazało się, że komórki macierzyste z rąbka rogówki można zlokalizować. Wszystkie mają charakterystyczny znacznik, białko o nazwie ABCB5. Wykorzystując specjalne przeciwciała, proteiny te można łatwo namierzyć.

Uczeni postanowili zaprzęgnąć białko ABCB5 do produkcji rogówki z komórek macierzystych.

- Nasze odkrycie pozwala szybciej i skuteczniej regenerować rogówkę. To doskonały przykład na to, jak badania podstawowe mogą przejść do zastosowań praktycznych - powiedział Bruce Ksander, jeden z autorów badań. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas