Ruchome domy - liczy się każdy promyk słońca

Wyposażenie domu w panele słoneczne to doskonały sposób na czystą energię. Problem z nimi jest jednak taki, że przez większość dnia nie są w stanie najbardziej efektywnie wykorzystać promieni słonecznych. Jest jednak na to pomysł - wystarczy, że Twój dom obróci się w stronę Słońca, jak kwiat słonecznika.

Fot. Casas em Movimento
Fot. Casas em Movimentomateriały prasowe

Idea ta stanowi podstawę Casas em Movimento (czyli Ruchomych Domów), projektu zrodzonego na Uniwersytecie w Porto. Twórcy niezwykłych domów zadbali o to, by domy mogły obracać się, śledząc tym samym wędrówkę Słońca po niebie. Ruchome są także dachy, które mogą ustawić się pod kątem, zwiększając tym samym ilość energii słonecznej, którą mogą zebrać.Casas em Movimento oferują dwie osie obrotu. Budynki są wykonane z metalowego szkieletu zintegrowanego z mechanicznymi artykulatorami. Umożliwiają one rotację domu o 180o. Warto zaznaczyć, że domyślnie ruch domu jest automatyczny, a pełny obrót wykonuje w ciągu 9-12 godzin. Możliwe jest także ręczne sterowanie obrotem domu, gdy np. potrzebujemy więcej cienia. Na pełny obrót domu potrzeba zaledwie 12 minut.Dachy Casas em Movimento są w stanie obrócić się aż do 60o, co ma szczególne znacznie w okresie zimowym, gdy każdy promień słoneczny ma znaczenie.

Fot. Casas em Movimentomateriały prasowe

W ciągu roku pojedynczy ruchomy dom jest w stanie wyprodukować 25 000 kWh energii elektrycznej. Sam system potrzebuje niewiele - do obrotu domu potrzeba ilości energii elektrycznej odpowiadającej konsumpcji energii 6 żarówek 60-watowych świecących przez godzinę.Casas em Movimento nie wymagają fundamentów betonowych, mogą być łatwo transportowane i rozmieszczane. Pierwszy prototyp ruchomego domu stworzono w 2012 r., a ulepszoną wersję pokazano w roku ubiegłym. Teraz firma planuje komercjalizację technologii, z domem pokazowym gotowym w maju 2016 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas