Chmura dymu nad turystyczną perłą Europy. Apele i ostrzeżenia służb
Gęsty dym i zapach spalenizny spowiły Madryt oraz okoliczne miejscowości po gwałtownym wybuchu pożarów, mobilizując służby ratunkowe do zarządzenia częściowej ewakuacji oraz wydania ostrzeżeń dla mieszkańców i turystów. Sytuacja ta wpisuje się w niepokojący trend, gdyż liczba i siła pożarów w Hiszpanii stale rośnie.

Pożary w Hiszpanii, służby walczą z ogniem i dymem. Apel do mieszkańców i turystów
Hiszpania od lat pozostaje turystyczną perłą Europy - słynie ze słonecznych plaż, zabytków wpisanych na listę UNESCO, doskonałej kuchni i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Miliony odwiedzających przyciąga m.in. stolica kraju, Madryt, wyróżniający się np. muzeami (jak Prado czy Reina Sofía), królewskim pałacem, urokliwymi zakątkami i szalonym nocnym życiem.
W czwartek ten sielankowy obraz nagle się zmienił. Na miasto spłynęła gęsta chmura pomarańczowo-szarego dymu, który niósł ze sobą zapach spalenizny i popiół. U mieszkańców i turystów pojawił się niepokój - zamiast spacerów i zdjęć, zaczęły się maseczki, zamknięte okna i alerty służb.
Gęsty dym nad Madrytem i miejscowościami ościennymi. Wydano ostrzeżenia
To efekty niekontrolowanych pożarów - jeden wybuchł w madryckiej dzielnicy Cañada Real, a kolejny wybuchł zaledwie 50 km od miasta, w rejonie Mentridy, gminy w prowincji Toledo, w Kastylii-La Mancha. Zarówno w przypadku Cañada Real jak i Mendrity, konieczna była częściowa ewakuacja mieszkańców. Autostrada A-5 została zamknięta na odcinku od 32 do 37 kilometra, między Navalcarnero i Valmojado. Z pożarem lasów w okolicy Mendrity walczyło ponad 112 strażaków, wykorzystując 16 samolotów i 24 pojazdy. Sytuację utrudniały wysokie temperatury i wiatr, który rozprzestrzeniał ogień i dym.
Gryzący dym zawisł nad stolicą. Wydano ostrzeżenia skierowane do mieszkańców i turystów przebywających w Madrycie i okolicy - z zaleceniami pozostania w domu i zamykania okien. To już kolejne pożary w Hiszpanii w tym roku. Statystyki są alarmujące: tylko w 2022 roku w kraju tym spłonęło aż 300 tys. hektarów roślinności - najwięcej w całej Europie. W tym roku ogień pochłonął już ponad 25 tys. hektarów.
Pożary w Hiszpanii. Zalecenia dla mieszkańców i turystów
Pożar w regionie Mendrity objął ok. 3000 hektarów ziemi. Zalecenia dla mieszkańców i turystów obecnych w rejonie m.in. Mendrity, Calypo Fado i Madrytu obejmują unikanie wychodzenia z domu i poddawanie się aktywności fizycznej na zewnątrz, używanie maseczek w przypadku konieczności przemieszczania się. Turyści powinni dostosować plan zwiedzania, by nie przebywać za długo na zewnątrz. Ruch na drogach nadal może być utrudniony. Sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty służb.
Dlaczego liczba pożarów rośnie, a ich siła jest coraz większa? Naukowcy nie mają wątpliwości - jak podaje AFP, zmiana klimatu napędzana działalnością człowieka sprawia, że takich zdarzeń będzie coraz więcej. Fale upałów stają się bowiem dłuższe, groźniejsze i bardziej intensywne.