Serio, tak kiedyś wyglądał Internet. Popularne strony www 24 lata temu

Dziś większość z nas już sobie nie wyobraża życia bez internetu. Młode pokolenie jednak nie wie, że tak naprawdę dopiero niespełna od 10 lat zaczął on nabierać takiej formy, jaką dziś wszyscy widzimy z serwisami społecznościowymi i streamingowymi na czele. A jak wyglądała globalna sieć 24 lata temu? Wielu młodych nie uwierzy, jak prymitywnie.

Tak wyglądały 25 lat temu popularne serwisy internetowe
Tak wyglądały 25 lat temu popularne serwisy internetoweNASAmateriały prasowe

Proste możliwości internetu sprzed ponad 20 lat, dziś dla wielu młodych ludzi oznaczałyby całkowitą bezużyteczność tego jednego z największych wynalazków w historii ludzkości. Jednak ówcześni internauci chwalili sobie tę szybko rozwijającą się skarbnicę wiedzy i dobrego źródła komunikacji z całym światem.

W roku 1998, gdy globalna sieć dopiero raczkowała w formie komercyjnej, w Polsce już były na rynku pierwsze portale. Technologiami internetowymi zajmowali się głównie programiści, informatycy i entuzjaści wynalazków przyszłości, dlatego większość internetowych projektów była rozwijana na uniwersytetach.

Przed rokiem 2000 nie było serwisu YouTube, Twitter, Instagram, TikTok czy NetflixColorful DaysYouTube

Oczywiście pierwsze witryny i portale internetowe nie wyglądały oraz nawet nie miały ułamka takiej funkcjonalności jak te dziś, ale już spełniały swoją funkcję i, co najważniejsze, edukowały społeczeństwo. Młode pokolenie, a nawet te starsze, które swoją przygodę z globalną siecią zaczęło dopiero dekadę temu, nie uwierzą, jak prymitywnie wyglądały te wówczas i dziś popularne serwisy.

Niestety, nie zobaczycie tutaj Twittera, Instagrama, TikToka, Netflixa, YouTube i wielu dziś popularnych serwisów, ponieważ zwyczajnie wówczas pomysł ich powstania nawet nie zrodził się mózgach ich twórców. Tymczasem 20 lat temu ogromną popularnością cieszyły się amerykańskie serwisy, takie jak: MySpace, Hotmail czy Yahoo. Ten pierwszy oferował funkcje społecznościowe. Hotmail był idealny do wysyłki e-maili, a Yahoo pozwalał dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się na całym świecie.

Tak wyglądała w 1998 roku strona główna serwisu NASA

Strony NASA z 1998 roku w niczym nie można porównać do tej dzisiejszej. To zupełnie inny Wszechświat. Przed rokiem 2000 internet był tak wolny, że na witrynie NASA nawet nie próbowano umieszczać filmów edukacyjnych w dobrej jakości i zdjęć w dużej rozdzielczości. Mimo wszystko można tam było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji astronomicznych i o rozwoju przemysłu kosmicznego, głównie w formie tekstowej.

Tak wyglądała w 1998 roku strona główna serwisu NASANASAmateriały prasowe

Tak prezentowała się wyszukiwarka Google w 1998 roku

Na pierwszy rzut oka w wyglądzie wyszukiwarki Google nie zaszły wielkie zmiany. Troszkę unowocześniono logo firmy i jeszcze bardziej uproszczono samą witrynę, usuwając zbędne linki. Gigantyczne i nawet ciężkie do ogarnięcia umysłem zmiany zaszły jednak w samym algorytmie. To kompletnie inny wymiar wyszukiwania treści i ich pozycjonowania. Wówczas w internecie było mało witryn. Przez te dwie dekady doszło miliardy nowych. To pokazuje, jak niesamowita technologia napędza dzisiejszą wyszukiwarką Google, skoro otrzymujemy wyniki mniej niż w sekundę od kliknięcia klawisza enter.

Tak prezentowała się wyszukiwarka Google w 1998 rokuGooglemateriały prasowe

Witryna główna Microsoftu w 1998 roku

Witryna firmy założonej m.in. przez słynnego Bill Gatesa, w 1998 roku nie była zbyt przyjazna entuzjastom najnowszych technologii, ale spełniała swoją funkcję informacyjną. Dziś niewiele się zmieniła. Wciąż składa się głównie z grafik i tekstu, które mają pomóc nam szybko znaleźć odpowiednie dla nas treści.

Witryna główna Microsoftu w 1998 rokuMicrosoftmateriały prasowe

Strona internetowa Apple w 1998 roku

Strona firmy Apple idealnie wpisuje się w 1998 rok. Możemy na niej zobaczyć wszystkie produkty, jakie tylko oferowała wówczas dziś jedna z najdroższych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. Wtedy i dziś najważniejsza była jakość.

Strona internetowa Apple w 1998 rokuApplemateriały prasowe

Tak wyglądał serwis Hotmail w 1998 roku

Hotmail był w 1998 roku i później najpopularniejszym serwisem do obsługi e-maili. Korzystało z niego miliony Amerykanów i mieszkańców większości krajów świata. Nie zabrakło też Polski. Wielu internautów pierwszego maila zakładało właśnie w Hotmailu.

Tak wyglądał serwis Hotmail w 1998 rokuweb.archive.orgmateriały prasowe

Witryna popularnego serwisu MySpace

MySpace do 15 czerwca 2009 roku znajdował się na 11. miejscu wśród najbardziej popularnych stron WWW w Internecie. Ten serwis społecznościowy dla milenialsów był tym, czym dziś dla starszych jest Facebook czy dla młodego pokolenia np. TikTok. Witryna nie oferowała żadnych kosmicznych możliwości publikowania i udostępniania multimediów, ale spełniała swoją funkcję łączenia ludzi.

Witryna popularnego serwisu MySpace w 1998 rokuweb.archive.orgmateriały prasowe

Strona internetowego wydania New York Times w 1998 roku

Witryna jednej z najpopularniejszych gazet w Stanach Zjednoczonych pod względem funkcjonalności niewiele się zmieniła. Oprócz dzisiejszych wielu codziennych multimediów, to wciąż serwis, który pozwala szybko dowiedzieć się o najnowszych wydarzeniach na świecie.

Strona główna internetowego wydania New York Times w 1998 rokuNew York Timesmateriały prasowe

Witryna amerykańskiego portalu Yahoo w 1998 roku

Portal internetowy Yahoo to też legenda globalnej sieci. Na przełomie XX i XXI wieku był to najpopularniejszy serwis w sieci. Pomysł jego utworzenia powstał na wydziale Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu w Stanford. Starsi internauci, który chcieli szybko dowiedzieć się o wydarzeniach rozgrywających się w USA i na świecie, często z niego korzystali.

Witryna popularnego amerykańskiego portalu Yahoo w 1998 rokuweb.archive.orgmateriały prasowe

Portal oferował wiele funkcjonalności, które dziś nie są obce tego typu serwisom. Witryna wyglądała dość prymitywnie, ale jak na tamte czasy w zupełności to wystarczyło. Serwis istnieje do dziś i ma się całkiem dobrze, co pokazuje, że przez te wszystkie lata zapewniał swoim użytkownikom wszystko, czego potrzebowali.

Futurolodzy twierdzą, że za 20 lat internet w ogóle nie będzie przypominał tego, czym jest dziś. To nie będzie rozwinięcie już istniejących pomysłów. Jeśli za dwie dekady powstaną interfejsy mózg-komputer z prawdziwego zdarzenia, to cała skarbnica wiedzy i multimediów, jaką niewątpliwie dziś jest internet, będzie znajdowała się w naszych umysłach. Każdą informację będziemy przywoływać jak teraz dzieje się to z myślami, bez potrzeby sięgania po smartfony, laptopy czy smartwatche.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas