Słodzikiem w raka

Obecna w słodzikach sacharyna może utrudniać rozwój niektórych rodzajów nowotworów. To odkrycie może stać się podstawą do opracowania nowych terapii.

Sacharyna obecna w słodzikach spożywczych ma działanie antynowotworowe
Sacharyna obecna w słodzikach spożywczych ma działanie antynowotworowe123RF/PICSEL

Wcześniejsze badania wskazały na białko anhydrazę węglanową IX (CA IX) jako potencjalny cel leków stosowanych w terapii antynowotworowej. Białko to występuje w dużych ilościach w agresywnych nowotworach, takich jak rak piersi, płuc, wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Reguluje ono wartości pH komórek, dając nowotworom możliwości rozprzestrzeniania się do innych części ciała.

Ale CA IX jest podobna do 14 innych anhydraz węglanowych występujących w organizmie człowieka, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jakiś czas temu włoscy naukowcy odkryli, że sacharyna może selektywnie wiązać CA IX, utrudniając jej prawidłowe działanie. Teraz międzynarodowy zespół uczonych stworzył cząsteczkę glukozy o podobnych właściwościach chemicznych do sacharyny, która jednak wiąże się z CA IX aż 1000 razy lepiej. Dzięki temu, potrzeba mniejszej ilości cukru, by zablokować działanie białka.

Używając krystalografii rentgenowskiej naukowcy chcą teraz przyjrzeć się, w jaki sposób sacharyna wiąże się z anhydrazą węglanową IX. Dzięki temu będzie można opracować pierwsze skuteczne leki, wykorzystywane w terapiach antynowotworowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas