Słońce bez plam

Najnowsze zdjęcie Słońca pokazuje bardzo dziwne zjawisko - niemal całkowity brak plam na powierzchni naszej gwiazdy. Oznacza to, że wykazuje ona bardzo małą aktywność.

Na Słońcu nie ma praktycznie w ogóle plam
Na Słońcu nie ma praktycznie w ogóle plamNASA

Brak plam słonecznych nie oznacza bynajmniej, że nasza dzienna gwiazda zbliża się do kresu swoich dni. To oznaka normalnych procesów zachodzących w jej wnętrzu, reprezentowanych przez 11-letni cykl aktywności. Podczas maksimum, liczba plam słonecznych jest największa, a ponadto częściej dochodzi do koronalnych wyrzutów masy (CME). Podczas minimum słonecznego, aktywność naszej gwiazdy dramatycznie spada. Zdarza się tak, że plam słonecznych praktycznie w ogóle nie da się zaobserwować.

Tak właśnie było 4 czerwca, co widać na zdjęciu wykonanym przez sondę Solar Dynamics Observatory (SDO). Sugeruje to, że zmierzamy w kierunku kolejnego minimum słonecznego, które powinno mieć miejsce w okolicach 2020 r.

Słońce zbliża się do kolejnego minimum aktywności
Słońce zbliża się do kolejnego minimum aktywnościNASA

- "Puste" Słońce to znak, że zbliża się kolejne minimum słoneczne, którego doświadczymy w kilku najbliższych lat - powiedział Paul Dorian z Vencore Weather.

Obecnie mamy 24. cykl słoneczny. Następujące po sobie minima i maksima astronomowie obserwują od 1755 r. Obecny cykl jest najsłabszy od ponad 1000 lat.