Słońce bez plam
Najnowsze zdjęcie Słońca pokazuje bardzo dziwne zjawisko - niemal całkowity brak plam na powierzchni naszej gwiazdy. Oznacza to, że wykazuje ona bardzo małą aktywność.
Brak plam słonecznych nie oznacza bynajmniej, że nasza dzienna gwiazda zbliża się do kresu swoich dni. To oznaka normalnych procesów zachodzących w jej wnętrzu, reprezentowanych przez 11-letni cykl aktywności. Podczas maksimum, liczba plam słonecznych jest największa, a ponadto częściej dochodzi do koronalnych wyrzutów masy (CME). Podczas minimum słonecznego, aktywność naszej gwiazdy dramatycznie spada. Zdarza się tak, że plam słonecznych praktycznie w ogóle nie da się zaobserwować.Tak właśnie było 4 czerwca, co widać na zdjęciu wykonanym przez sondę Solar Dynamics Observatory (SDO). Sugeruje to, że zmierzamy w kierunku kolejnego minimum słonecznego, które powinno mieć miejsce w okolicach 2020 r.
- "Puste" Słońce to znak, że zbliża się kolejne minimum słoneczne, którego doświadczymy w kilku najbliższych lat - powiedział Paul Dorian z Vencore Weather.Obecnie mamy 24. cykl słoneczny. Następujące po sobie minima i maksima astronomowie obserwują od 1755 r. Obecny cykl jest najsłabszy od ponad 1000 lat.