SpaceX wycofuje Grasshoppera. Co dalej?
Amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX rezygnuje z Grasshoppera - pierwszego prototypu rakiety wielokrotnego użytku. Jej miejsce zastąpi Falcon 9R, której debiut odbędzie się jeszcze w tym roku.
W ostatnich latach świat śledził postęp SpaceX w zakresie prac nad systemem rakiet wielokrotnego użytku. Jednym z ważniejszych osiągnięć firmy w tym zakresie była konstrukcja Grasshopper (z ang. konik polny), odzyskiwalnej platformy testującej technologie pionowego startu i lądowania (VTVL). Z technicznego punktu widzenia był to w pewnym sensie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, wyposażony w specjalne, metalowe nogi, napędzany silnikiem Merlin 1D. Po zakończonym wynoszeniu miał on lądować pionowe, a nie wodować, jak "tradycyjne stopnie". Tym samym obniżyłoby to koszty wynoszenia ładunku na orbitę.
Wiadomość o projekcie Grasshopper została podana do opinii publicznej we wrześniu 2011 r., a mniej więcej rok później odbył się pierwszy test pojazdu.
Grasshopper odbył łącznie 8 lotów. Wszystkie odbyły się na stanowisku McGregor w Teksasie. Ostatni odbył się w październiku br. "Konik polny" osiągnął wówczas swoją rekordową wysokość - 744 m, po czym zgodnie z planem wylądował na platformie. wydawało się, że przed rakietą jeszcze szereg próbnych testów, tymczasem SpaceX zdecydował się na jej wycofanie i zastąpienie nową platformą.
Największą innowacją będzie wyposażenie platformy w aż 9 silników typu Merlin 1D, co w znacznym stopniu przełoży się na jej osiągnięcia techniczne. Przełoży się to także na stopień komplikacji systemu, co oznacza, że SpaceX dokonał dużego postępu w technologiach VTVL.
Następca platformy Grasshopper będzie posiadał aż 9 silników typu Merlin 1D, co powinno przełożyć się na moc rakiety. Pierwsze testy odbędą się już w grudniu tego roku w America Spaceport w stanie Nowy Meksyk. Niewątpliwie, to ważny krok przybliżający SpaceX do sukcesu w dziedzinie technologii VTVL.
Źródło informacji (SpaceX)
Agnieszka Rybaczyk