Terapia celowana na raka piersi zatwierdzona w USA

Pierwsza terapia celowana na uwarunkowanego genetycznie raka piersi jest już dostępna w USA, po tym jak FDA rozszerzyła zastosowanie leku antynowotworowego o nazwie Lynparza.

Mutacje genów BRCA zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi
Mutacje genów BRCA zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi© Glowimages

Kandydatkami do leczenia są pacjentki z nowotworem dającym przerzuty z odziedziczoną mutacją jednego z genów supresorowych BRCA.

- Ta klasa leków została zastosowana w leczeniu zaawansowanego raka jajnika z mutacją BRCA i obecnie wykazuje skuteczność w leczeniu niektórych rodzajów raka piersi z mutacją BRCA. Ta zgoda pokazuje obecny paradygmat opracowywania leków ukierunkowanych na podstawowe przyczyny genetyczne raka - powiedział dr Richard Pazdur, dyrektor należącego do FDA Oncology Center of Excellence. 

W randomizowanym badaniu klinicznym 302 pacjentki z BRCA+, którzy otrzymywali lek Lynparza, przeżywali średnio 7 miesięcy bez progresji choroby w porównaniu do 4,2 miesięcy u osób przechodzących zwykłą chemioterapię. Lek działa poprzez hamowanie enzymu znajdującego się w jądrach komórkowych zwanego PARP, biorącego udział w naprawie uszkodzonego DNA. Kiedy ta mechanika jest zablokowana, próby naprawy błędów w kodzie genetycznym zostają zatrzymane lub spowolnione. To dotyczy także osoby z dysfunkcjonalnymi białkami BRCA, które są bardziej narażone na zachorowanie na raka z powodu nieprawidłowych mutacji, szczególnie w tkankach piersi i jajników.

Zgodnie z informacjami FDA, ok. 5-10 proc. pacjentek z dowolnym typem raka piersi ma wadliwą wersję jednego z genów BRCA.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas