Ukwiały kluczem do regeneracji serca
Najnowsze badania wskazują, że kiedyś będziemy potrafili zregenerować ludzkie serce. Wszystko dzięki ukwiałom.
Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie uważają, że pewnego dnia uda się opracować skuteczny proces regeneracji tkankowej ludzkiego serca. Ukwiały z gatunku Nematostella vectensis są w stanie nauczyć nas, jak pobudzać nasze tkanki do regeneracji.
- Nasze badania pokazują, że jeżeli dowiemy się więcej o logice stojącej za łączeniem się ze sobą genów odpowiadających za wzrost komórek serca, regeneracja tego organu u ludzi będzie możliwa - powiedział Mark Martindale, główny autor badań.
Jeżeli zrozumiemy, jakie podłoże genetyczne mają zdolności regeneracyjne ukwiałów, będziemy w stanie przełożyć wyniki badań na ludzi. U ukwiałów nie ma pętli D - nie ma instrukcji, aby gen pozostawał włączony przez całe życie i zatrzymujący komórki przed rozwojem w inne typy komórek. Wyłączenie pętli D u ludzi może doprowadzić do zwiększenia potencjału regeneracyjnego, choć jednocześnie otwiera nasz organizm na nowe rodzaje nowotworów.
Naukowcy potwierdziły także istniejącą od jakiegoś czasu hipotezę, że pierwsze zwierzęce komórki mięśniowe wyewoluowały z tkanki jelit stworzeń takich jak Nematostella vectensis. Choć ukwiały nie mają serca, jego ciało porusza się w pulsującym rytmie, przypominającym tętno.