W jego żołądku znaleźli siedem kilo metalowych przedmiotów. Jak to możliwe?

Gwoździe, monety i żyletki - takie "skarby" lekarze wyciągnęli z żołądka jednego z pacjentów w Indiach.

Takie przedmioty można było znaleźć w żołądku Maksuda Khana
Takie przedmioty można było znaleźć w żołądku Maksuda Khanamateriały prasowe

W Indiach 35-letni mężczyzna trafił na stół operacyjny z powodu ostrych bóli brzucha. Lekarze sądzili, że to zwykłe zatrucie pokarmowe, dlatego byli zaskoczeni, gdy namierzyli prawdziwe źródło dyskomfortu pacjenta - siedem kilo metalowych przedmiotów w jego żołądku. Główny chirurg dr Pryank Sharma wyjawił, że nigdy wcześniej nie widział czegoś podobnego.

Lekarze usunęli z żołądka pacjenta 263 monety, 100 gwoździ i dziesiątki żyletek. Maksud Khan - kierowca z indyjskiego stanu Madhya Pradesh przyznał się do połknięcia monet przekazanych mu przez klientów. Nie potwierdzono tego jeszcze, ale Khan mógł cierpieć na zespół pica - to rzadka choroba wywodząca się od łacińskiej nazwy sroki, czyli ptaka zjadającego różne produkty niespożywcze.

Osoba cierpiąca na zespół pica odczuwa niepohamowaną chęć na jedzenie przedmiotów nieprzeznaczonych do spożywania. Zaburzenie to występuje najczęściej u dzieci, kobiet w ciąży i osób z niepełnosprawnością intelektualna. Naukowcy odkryli także związek między zespołem pica a niedoborem żelaza.

Maksud Khan nie jest pierwszą osobą hospitalizowaną po spożyciu metalu. Monsieur Mangetout był francuskim artystą, który zachwycał publiczność, jedząc duże ilości metalu, szkła i gumy. Uważa się, że mężczyzna za życia zjadł dziewięć ton metalu, w tym 18 rowerów, 15 wózków spożywczych, siedem telewizorów i samolot Cessna.

Oczywiście, istnieją ogromne zagrożenia związane z przyjmowaniem produktów nieprzeznaczonych do spożycia. Przedmioty te mogą powodować wzdęcia, blokady w przewodzie pokarmowym, uszkodzenia zębów, a w niektórych przypadkach zatrucie. Twarde i ostre przedmioty (jak gwoździe i żyletki) mogą powodować wewnętrzne krwawienie. W latach 1999-2009 hospitalizacje związane z zespołem pica wzrosły o 93 proc.

Operacja Khana została przeprowadzona w ostatnim momencie, gdyż niektóre z przedmiotów w żołądku przebiły jego ściany i powodowały krwawienie. Khan obiecał, że będzie walczył z nałogiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas