Wielka Czerwona Plama wyłania się z ciemności
Sonda Juno przesłała kolejne niezwykle zdjęcie Jowisza. Można na nim zobaczyć Wielką Czerwoną Plamę z nowej perspektywy.
Wielka Czerwona Plama to gigantyczny stały antycyklon od co najmniej 352 lat wiejący na Jowiszu, na południe od równika. Burza jest na tyle duża, że można ją swobodnie obserwować z Ziemi za pomocą amatorskich teleskopów. Wielka Czerwona Plama ma zmienne wymiary 24-40 tys. na 12-14 tys. km. Obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, wykonując jeden obrót w ciągu około 6 dni. Jest chłodniejsza od otoczenia, a jej górne warstwy wystają 8 km ponad okoliczne chmury.
Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co nadaje Wielkiej Czerwonej Plamie charakterystyczną barwę, która czasami przechodzi w pomarańczową lub nawet białą. Najprawdopodobniej jest to fosforowodór rozkładany na powierzchni przez promienie słoneczne, w wyniku czego powstaje czerwony fosfor.
Wielka Czerwona Plama jest stabilna, choć w ciągu ostatnich 100 lat zmniejszyła się o połowę. Póki co, naukowcy nie wiedzą, czy kiedykolwiek ona zaniknie.
Załączone zdjęcie zostało wykonane 11 grudnia podczas przelotu sondy Juno w pobliżu Jowisza, w odległości przekraczającej dystans między Ziemią a Księżycem.