Ciemna strona obcego nam księżyca
W Układzie Słonecznym znajduje się wiele bardzo obcych i odległych nam światów. Jednym z nich jest Japetus, trzeci co do wielkości księżyc Saturna, najdalszy spośród dużych lodowych księżyców planety. Jest on jednym z bardziej fascynujących obiektów...
W Układzie Słonecznym znajduje się wiele bardzo obcych i odległych nam światów. Jednym z nich jest Japetus, trzeci co do wielkości księżyc Saturna, najdalszy spośród dużych lodowych księżyców planety.
Jest on jednym z bardziej fascynujących obiektów krążących wokół "władcy pierścieni", a to za sprawą niezwykłej powierzchni.
Odkryty przez Giovanniego Cassini w 1671 roku ten lodowy księżyc zachwyca ogromną różnicą barw obu półkul. Często mówi się o nim "księżyc o dwu obliczach".
Japetus, jeden z księżyców Saturna. Fot. NASA/Cassini.
Tylna (w ruchu dookoła planety) półkula i bieguny są bardzo jasne, pokryte lodem odbijającym dużą część padającego światła i przez to dużo chłodniejsze niż druga strona. Półkula przednia jest bardzo ciemna, z czerwonawym odcieniem.
To właśnie tę ciemną stronę obcego nam księżyca możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu. Bynajmniej nie jest to cień, który powstał w skutek braku promieni słonecznych.
Japetus, jeden z księżyców Saturna. Fot. NASA/Cassini.
Naukowcy sądzą, że ciemny materiał pokrywający powierzchnię jest raczej materią przechwyconą z przestrzeni kosmicznej, niż pochodzącą z wnętrza obiektu.
Jedna z hipotez głosi, że za jego odmienność odpowiada inny księżyc, a mianowicie Febe, z którego przeniesiony został ciemny pył.