Czy dieta wegańska jest zdrowa dla dzieci? Znamy odpowiedź

Naukowcy zdecydowali się przeprowadzić pierwsze duże badania w zakresie wegańskiej diety u dzieci, która staje się coraz popularniejszym wyborem, szczególnie w przypadku rodziców osobiście ją stosujących.

Czy dieta wegańska jest zdrowa dla dzieci? Znamy odpowiedź
Czy dieta wegańska jest zdrowa dla dzieci? Znamy odpowiedźGeekweek - import

To pierwsze tak rygorystyczne i duże badania dotyczące wpływu diety na dzieci w wieku 5-10 lat, które sprawdzają dietę wegańską, wegetariańską i tradycyjną, porównując je ze sobą. Jak tłumaczy prowadzący badania Jonathan Wells z University College London, zdecydował się na nie, dlatego że trudno było dotąd znaleźć konkretne i kompletne dane na temat zdrowotnego wpływu diety wegańskiej na dzieci: - Dotąd badania wpływu tych diet na zdrowie dzieci znacząco ograniczały się do pomiarów wagi i wzrostu, a do tego dotyczyły tylko wegetariańskich dzieci. Nasze badanie dostarcza istotny wgląd w skutki zdrowotne dzieci stosujących zarówno wegetariańską, jak i wegańską dietę.

W badaniu wzięło udział ponad 180 zdrowych dzieci w wieku 5-10 lat, z czego ok. 60 wegetarian, 52 wegan i 72 wszystkożernych, które łączył fakt, że były żywione w taki właśnie sposób przez 5 lat. Grupa dzieci na tradycyjnej diecie z udziałem mięsa była tu grupą kontrolną, którą wybrano w taki sposób, by pasowała wiekowo do pozostałych dwóch. Badania pokazały, że dzieci na diecie wegańskiej miały znacząco lepszy profil sercowo-naczyniowy w porównaniu zarówno do dzieci na diecie wegetariańskiej, jak i klasycznej jedzące mięso. Ta prowadziła do konkretnego 25% obniżenia lipoprotein niskiej gęstości, czyli LDL, w porównaniu do dzieci jedzących mięso.

Co jednak zaskakujące, dzieciom na diecie wegetariańskiej bliżej było to do dzieci jedzących mięso - wyższy niż u dzieci na wegańskiej diecie poziom cukru we krwi na czczo, cholesterolu VLDL (nośnika tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów bardzo zdziwił naukowców: - Początkowo byliśmy bardzo zdziwieni kiepskim profilem sercowo-naczyniowym dzieci na diecie wegetariańskiej, ale ich dane żywieniowe pokazały, że spożywały relatywnie przetworzoną żywność pochodzenia roślinnego z mniejsza liczbą błonnika i wyższą cukru niż u wegan. Nauczyliśmy się więc, że samo bycie na diecie roślinnej nie wystarczy, wciąż trzeba wybierać zdrowe jedzenie - tłumaczą.

Żeby jednak nie było tak pięknie, są też wady diety wegańskiej, a mianowicie dzieci na takiej diecie są średnio o 3 cm niższe niż inne dzieci, częściej mają niedobory witaminy B12 i 4-6% niższą gęstość mineralną kości. Tyle że jak zauważają naukowcy, większość tych niedoborów stosunkowo łatwo można uzupełnić odpowiednią suplementacją, a niższa zawartość tkanki tłuszczowej i lepszy profil sercowo-naczyniowy są bardzo kuszące. I tylko jedna rzecz budzi niepokój badaczy, a mianowicie niższy wzrost, bo trudno ocenić w ujęciu długoterminowym, czy dzieci w końcu nadrobią straty, czy też sytuacja z czasem będzie ulegać pogorszeniu, dlatego ich zdaniem niezbędne są kolejne badania w tym konkretnym kierunku. Niemniej, zdaniem badaczy dieta wegańska to dobry kierunek, który przy okazji może znacząco pomóc w kwestiach środowiskowych, ograniczając ogromne hodowle bydła.

Źródło: GeekWeek.pl/:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas