Festo prezentuje nowe bioniczne macki

Postęp technologiczny dokonywany każdego dnia w tematach robotów po prostu zapiera dech. Jednymi z pionierów na świecie w budowie futurystycznych robotów są inżynierowie z niemieckiej firmy Festo. Od kilku lat bowiem zadziwiają świat swoimi oszałamiającymi projektami...

Postęp technologiczny dokonywany każdego dnia w tematach robotów po prostu zapiera dech. Jednymi z pionierów na świecie w budowie futurystycznych robotów są inżynierowie z niemieckiej firmy Festo. Od kilku lat bowiem zadziwiają świat swoimi oszałamiającymi projektami. Specjalizują się oni w budowaniu robotów, które inspirowane są dobrze znanymi nam wszystkim przedstawicielami świata fauny ().

Firma zgromadziła już całkiem spore grono cyber-zwierzyńca. Swoje działa dumnie prezentuje przy okazji najróżniejszych wystaw najnowocześniejszej elektroniki i robotyki. Najnowszymi projektami Festo są BionicMotionRobot, BionicCobot czy OctopusGripper, czyli coś w rodzaju bionicznej macki ośmiornicy, trąby słonia czy ludzkiej ręki.

Inżynierowie chcą, aby BionicCobot był jak najbardziej pomocny np. naukowcom w trakcie wykonywania badań. Bioniczny chwytak OctopusGrippera stworzony z silikonowych kompozytów i silnych przyssawek ma stanowić swoistą trzecią rękę człowieka i znacznie zwiększyć jego możliwości manualne. Robot został wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji, więc na bieżąco obserwuje i uczy się interakcji z człowiekiem.

OctopusGripper może zostać wykorzystany również np. do automatycznego podłączania kabla do ładowania samochodów elektrycznych. Zastosowań dla tych urządzeń jest mnóstwo. W przyszłości takie robotyczne ramiona staną się częścią ludzi. Dadzą nam zdolność do podnoszenia o wiele większych ciężarów oraz zapewnią niedostępną dotąd precyzję w wykonywaniu najróżniejszych czynności.

Źródło: / Fot. Festo

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas