Gwoździe z ukrzyżowania odnalezione

Tuż przed Wielkanocą profesor Israel Hershkowitz z Uniwersytetu w Tel Awiwie ujawnił swoje sensacyjne odkrycie. Doniósł on, że odnalazł parę gwoździ, które najprawdopodobniej były użyte podczas ukrzyżowania Jezusa z Nazaretu.

Tuż przed Wielkanocą profesor Israel Hershkowitz z Uniwersytetu w Tel Awiwie ujawnił swoje sensacyjne odkrycie. Doniósł on, że odnalazł parę gwoździ, które najprawdopodobniej były użyte podczas ukrzyżowania Jezusa z Nazaretu.

Tuż przed Wielkanocą profesor Israel Hershkowitz z Uniwersytetu w Tel Awiwie ujawnił swoje sensacyjne odkrycie. Doniósł on, że odnalazł parę gwoździ, które najprawdopodobniej były użyte podczas ukrzyżowania Jezusa z Nazaretu.

Odnaleziono je w grobie odkrytym w 1990 roku, który najprawdopodobniej należy do arcykapłana żydowskiego, który prowadził proces przeciw Jezusowi - Kajfasza.

Krypta, w której znaleziono jego domniemane szczątki zawierała około 12 oddzielnych pomieszczeń, z czego aż dwa z nich zawierały imię Kajfasza - niezwykle rzadkie na tamtym terenie w okresie życia Chrystusa. Archeolodzy mówią, że żaden ze znalezionych do tej pory grobów z tamtego okresu nie zawierał szczątków zmarłego o właśnie tym imieniu.

Reklama

W grobie Kajfasza odnaleziono dwa rzymskie gwoździe, które - jak twierdzi Hershkowitz są wystarczającej długości, aby mogły być użyte przy ukrzyżowaniu do przebicia dłoni. Mają one także zakrzywione czubki co świadczy o tym, że zostały także uderzone młotkiem z boku - aby lepiej utrzymać przybijany za ich pomocą obiekt.

Pojawia się jednak pytanie - czemu razem z kapłanem żydowskim zostały pochowane rzymskie gwoździe? Naukowcy twierdzą, że ze względu na przesądy. W tamtym okresie nadal silne były wpływy pogańskie, a niektórzy wierzyli w leczniczą moc gwoździ użytych do ukrzyżowania.

Gary Barkay - profesor na uniwersytecie Bar Ilan, a także najbardziej znany izraelski archeolog, ma inną teorię. Mówi on, że Żydzi w tamtym okresie mieli bzika na punkcie przedmiotów, które można było znaleźć przy ciele zmarłego. Mogło to nawet dojść do takiego stopnia, że gwoździe wbite w ściany w pomieszczeniu gdzie znajdowało się ciało były wyciągane i chowane razem ze zmarłym.

Pojawia się też kwestia tego, że naukowcy ukrywali swoje znalezisko przez 20 lat. Tłumaczy się to jednak ich obawami. Twierdzą oni bowiem, że 2000 lat antysemityzmu zostało zbudowane właśnie głównie na postaci Kajfasza. Poza tym mimo tego, że minął tak długi okres czasu od odkrycia to nadal nie są oni pewni czy to co znaleźli to autentyczne gwoździe Chrystusa.

Źródło zdjęć: FORUM

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy