Jak uniknąć problemów z autem w czasie mrozów?

Jeśli od jesieni czekaliście z wymianą płynów, części czy drobnych usterek w swoich samochodach, to zapewne teraz tego żałujecie. Niestety, fala dużych mrozów sprawiała, że na parkingach, ulicach i przy skrzyżowaniach widać samochody, które odmówiły posłuszeństwa. Jak w tych dniach przetrwać na drodze i uniknąć niemiłych niespodzianek?

Jeśli od jesieni czekaliście z wymianą płynów, części czy drobnych usterek w swoich samochodach, to zapewne teraz tego żałujecie. Niestety, fala dużych mrozów sprawiała, że na parkingach, ulicach i przy skrzyżowaniach widać samochody, które odmówiły posłuszeństwa. Jak w tych dniach przetrwać na drodze i uniknąć niemiłych niespodzianek?

Przy tak niskich temperaturach jakie obecnie panują nad naszym krajem większość problemów technicznych z samochodami dotyczy akumulatora i instalacji. Szacuje się, że przy mrozach wynoszących -20 stopni Celsjusza pojemność akumulatorów spada nawet o 50%. Idealnym scenariuszem jest posiadanie ogrzewanego garażu, albo chociaż parkowanie samochodu w garażach podziemnych, jednak jak to wygląda w praktyce wiemy chyba wszyscy. Najmniejszą ilością problemów charakteryzują się akumulatory w pojazdach, które w codziennie pokonują dłuższe trasy.

Kiedy zaczynamy odczuwać, ze nasze auto odpala z coraz większymi trudnościami i mamy podejrzenia, że wydajność akumulatora znacznie spadła, wówczas warto podładować go przy pomocy prostownika. By odbywało się to prawidłowo, natężenie prądu w urządzeniu powinno być ustawione na 1/10 pojemności akumulatora. Często pomaga również samo wykręcenie baterii i przechowywanie jej w ciepłych pomieszczeniach, jednak rozwiązanie takie jest dość uciążliwe. Wszystkie pomysły typu kocyk, butelki z ciepłą wodą itd. należy raczej włożyć między bajki.

Niezależnie od stanu akumulatora, przy niskich temperaturach zaleca się odpalanie auta z wyłączonymi wszystkimi możliwymi odbiornikami prądu, czyli światłami, radiem, klimatyzacją, wycieraczkami itd. Kiedy i to nie pomoże i nasze auto odmówi posłuszeństwa, wtedy warto mieć przy sobie kable rozruchowe, które po podpięciu się do innego auta pozwolą podładować nasz akumulator na tyle by umożliwić zapłon jego silnika. Należy pamiętać o kolejności podpinania kabli- zawsze jako pierwsze łączymy bieguny dodatnie, a następnie ujemne. Równie ważne jest ich zdejmowanie, które zaczynamy od "minusa".

Sporych problemów w czasie zimy potrafi dostarczyć również układ paliwowy. Dotyczy to głównie pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, a dokładniej oleju napędowego, z którego pod wpływem niskich temperatur wytrąca się parafina oraz skrapla się woda. Zmiana właściwości paliwa może spowodować nagłe zatrzymanie pracy silnika, a w przypadku zassania wody nawet jego uszkodzenie. Dlatego zaleca się stosowanie preparatów, które zapobiegają wytrącaniu się parafiny, a wielu problemów uda się uniknąć tankując do pełna i unikając jeżdżenia na rezerwie.

Powyżej przedstawione zostały tylko dwa najczęstsze przypadki wpływu wysokich mrozów na prawidłowe funkcjonowanie samochodu. Dzięki delikatnemu traktowaniu zimnego silnia, dbaniu akumulator i szukanie za wszelka cenę ciepłych miejsc parkingowych pozwali na przetrwanie tej pory bez usterek i poważnych napraw.

Jakie są wasze sposoby na radzenie sobie z zima?

Jak długo nad Polską utrzyma się fala mrozów dowiecie się na

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas