Już wiemy, co dokładnie cukier robi z naszym mózgiem. Nie mamy dobrych wieści

Ostatnie badania na świniach rzuciły nieco więcej światła na to, jak uzależnienie od cukru wpływa na nasz organizm i co dzieje się z naszym mózgiem po kolejnej porcji ulubionych słodkości.

Już wiemy, co dokładnie cukier robi z naszym mózgiem. Nie mamy dobrych wieści
Już wiemy, co dokładnie cukier robi z naszym mózgiem. Nie mamy dobrych wieściGeekweek

Bo choć wcześniejsze badania dały nam dowody na to, że istnieje związek między spożyciem cukru i układem nagrody, to wciąż pozostawało wiele pustych miejsc do wypełnienia. Tematem postanowili się więc zająć naukowcy z Danii, zgłębiając to, w jaki sposób słodkości zmieniają chemię naszego mózgu, a wszystko za sprawą eksperymentów na świniach. A skąd pomysł, żeby to były właśnie świnie? Badacze z Aarhus University twierdzą, że nie mogli skorzystać z ludzi, bo wtedy w grę wchodziły również inne czynniki aktywujące układ nagrody i wprowadzić błędy w badaniach, jak choćby granie w gry, seks, romanse czy inne spożywane produkty.

Odpadały również gryzonie: - Świnie są świetną opcją, bo ich mózg jest bardziej złożony i podobny do ludzkiego, a do tego wystarczająco duży dla wyobrażenia sobie głębokich struktur wykorzystując ludzkie skanery mózgu. Obecne doświadczenie na miniaturowych świniach pozwoliło na dobrze kontrolowane środowisko, gdzie jedyną zmienną była obecność lub brak cukru w diecie - twierdzi autor badań, Michael Winterdahl.

Jak zatem to wszystko wyglądało? Siedem świń przez okres 12 dni było pojonych codziennie dwoma litrami słodkiej wody. Badacze zrobili skany ich mózgu przed eksperymentem, po pierwszym dniu, a następnie po całych 12 dniach. - Po 12 dniach przyjmowania cukru zobaczyliśmy duże zmiany w receptorach opioidowych oraz dopaminowych. Mówiąc wprost, system opioidowy, który jest częścią chemii mózgu i związany jest z dobrym samopoczuciem i odczuwaniem przyjemności, został aktywowany już po pierwszej dawce cukru.

Z poprzednich badań wynikało, że nadmierne spożywanie cukru działa na nasz organizm dokładnie tak, jak narkotyki, a więc może być bardzo uzależniający, a teraz udało się to potwierdzić.”- Jeśl cukier potrafi zmienić układ nagrody mózgu w zaledwie 12 dni, jak widzieliśmy to na przykładzie naszych świń, to łatwo można sobie wyobrazić, że naturalne stymulanty, jak nauka czy kontakty towarzyskie, zostają zepchnięte na dalszy plan i zastąpione przez sztuczny stymulant, jak właśnie cukier. Wszyscy chcemy szybkiego strzały dopaminy, więc jeśli coś daje nam silniejszego kopa, to właśnie po to sięgamy.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas