Kosmiczny Posłaniec pokryty materią organiczną
Odkryta w połowie października przy użyciu teleskopu Pan-STARRS planetoida 1I/2017 U1 'Oumuamua, która jest pierwszym przybyszem z innego układu gwiezdnego, z okolic położonej o 25 lat świetlnych od Ziemi Wegi - jednej z najjaśniejszych gwiazd, skrywa w sobie jeszcze jeszcze jedną tajemnicę. Okazuje się bowiem, że jest ona pokryta organiczną materią.
Odkryta w połowie października przy użyciu teleskopu Pan-STARRS planetoida 1I/2017 U1 'Oumuamua, która jest pierwszym przybyszem z innego układu gwiezdnego, z okolic położonej o 25 lat świetlnych od Ziemi Wegi - jednej z najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba, skrywa w sobie jeszcze jeszcze jedną tajemnicę. Okazuje się bowiem, że jest ona pokryta organiczną materią.
Najnowsze obserwacje wskazują na to, że dziwny obiekt o kształcie cygara, ma na sobie związki takie jak metan, metanol czy zamrożony tlenek węgla, które dodatkowo podczas kosmicznej podróży zostały zbombardowane promieniowaniem kosmicznym tworząc trwałą, grubą być może nawet na kilkadziesiąt centymetrów powłokę.
Obserwacje optyczne przez Teleskop Williama Herschela wskazują, że z zewnątrz powłoka ta, która odkładała się przez miliony (lub nawet miliardy) lat lotu przez przestrzeń kosmiczna ma szaro-czerwoną barwę. Wytworzyła się ona w taki sposób, że pod wpływem promieniowania bogaty w węgiel lód zaczął tworzyć organiczne związki.
A to właśnie ta organiczna powłoka prawdopodobnie daje termiczną ochronę lodowemu wnętrzu planetoidy, które dzięki temu nie ulatuje w przestrzeń - przez to 'Oumuamua nie zachowuje się jak kometa i nie zostawia za sobą gazowo-pyłowego ogona.
Obiekt ten wydaje się zatem coraz bardziej tajemniczy, a obserwacje mogą być bezcenne. Być może w podobny sposób, na powierzchni jakiegoś kosmicznego "posłańca" wytworzyła się chemiczna podstawa ziemskiego życia?
Źródło: , Zdj.: ESO/M. Kornmesser