Krótka historia myszy komputerowej
Mysz komputerowa, jaka jest, każdy widzi - ale czy zastanawialiście się kto ją stworzył lub kiedy to było? Ja postanowiłem troszkę mocniej przyjrzeć się dziejom tego urządzenia, tym bardziej, że natknąłem się na informację, iż myszka zaliczyła w tym roku 48. urodziny.
Mysz komputerowa, jaka jest, każdy widzi - ale czy zastanawialiście się kto ją stworzył lub kiedy to było? Ja postanowiłem troszkę mocniej przyjrzeć się dziejom tego urządzenia, tym bardziej, że natknąłem się na informację, iż myszka zaliczyła w tym roku 48. urodziny.
Pojawienie się pierwszej myszki nie było ogromnym wydarzeniem, w skali masowej. O jej powstaniu wiedziało zaledwie kilka osób, zainteresowanych bezpośrednio jej powstaniem i praktycznym zastosowaniem. Jak się zapewne domyślacie, potrzeba matką wynalazku.
Jakby powiedział Bogusław Wołoszański – Jest rok 1963, a rozmyśla bez ustanku nad czymś, jakimś urządzeniem, które ułatwi wprowadzanie danych do komputera. Dotychczasowy układ składający się z komputera i klawiatury nie sprawdza się i konieczne jest poszukiwanie innych rozwiązań.
Engelbart podjął pracę w firmie Augmentation Research Center, w której wraz ze swoim zespołem miał się zająć systemem On-Line-Systeme. Projekt zakładał stworzenie komputera, który w prosty sposób układałby dane i przyśpieszał łączenie informacji. To była właśnie potrzeba, która doprowadziła do wynalezienia myszy. Jednak nie od razu. Początkowo testowano sporo innych urządzeń peryferyjnych, a wśród nich... pedały. Po licznych próbach i testach, okazało się, że myszka jest bezkonkurencyjna.
Jak wyglądała ówczesna myszka, możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu i z pewnością przyznacie, że podobieństwo do współczesnych, pięknie wyprofilowanych i idealnie układających się w dłoni gryzoni jest niewielkie. Jak dla mnie wygląda jak drewniana szkatułka z guzikiem, kablem i metalowym kółkiem w środku. Jeśli chodzi o kółko, to warto nadmienić, że było ono ustawione prostopadle i potrafiło się poruszać tylko w jednej osi.
Wieloosiowość pojawiła się kilka lat później, wraz z wprowadzeniem kulki. W międzyczasie (1967) Engelbart opatentował swój pomysł. W 1970 roku z firmy Xerox, zaprezentował ulepszoną wersję myszy, wprowadzając do niej kulkę i był to duży skok w zastosowaniu i funkcjonalności tego urządzenia. Pomysł okazał się na tyle doskonały, że przetrwał w zasadzie do dzisiaj. Dopiero w 1980 pojawił się nowy pomysł – myszy optyczne. Dzisiaj można do tego dorzucić jeszcze urządzenia laserowe, cechujące się ogromną precyzją działania.
Jak widzicie, mysz komputerowa ma już swoją historię, która nawet obrosła w mity. Bardzo powszechne jest mniemanie, że za powstaniem tego urządzenia stoi firma Apple lub Xerox. Jak sami mogliście przeczytać, Apple nie ma z tym nic wspólnego, a zatrudniany przez Xerox Bill English udoskonalił jedynie już istniejący patent.