Łazik Curiosity mógł odkryć na Marsie skamieliny obcego życia!

Łazik Curiosity od 5,5 roku eksploruje Czerwoną Planetę w poszukiwaniu śladów niegdyś istniejącego tam życia. Póki co nie znalazł niezbitych na to dowodów, a można nawet śmiało rzec, że prowadzone przez niego badania w wielu kluczowych kwestiach, np. istnienia tam wody...

Łazik Curiosity od 5,5 roku eksploruje Czerwoną Planetę w poszukiwaniu śladów niegdyś istniejącego tam życia. Póki co nie znalazł niezbitych na to dowodów, a można nawet śmiało rzec, że prowadzone przez niego badania w wielu kluczowych kwestiach, np. istnienia tam wody, mocno nas rozczarowały ().

Tymczasem kilka dni temu łazik należący do NASA napotkał na swojej drodze skały o dziwnym kształcie. Tajemnicze formacje mają długość zaledwie milimetra. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak skamieliny jakichś obcych form życia, które zamieszkiwały miliony lat temu powierzchnię Marsa. Niektórzy dopatrują się w nich nawet kształtów znanych na Ziemi koników morskich.

Dziwna formacja skalna odkryta przez Curiosity. NASA/JPL.

Co ciekawe, ostatnio dowiedzieliśmy się przecież, że marsjańska gleba jest idealnym środowiskiem do egzystencji dżdżownic (), a te formacje też bardzo je przypominają.

Zdjęcia nadesłane przez łazik na Ziemię wzbudziły mnóstwo ekscytacji nie tylko wśród specjalistów nadzorujących misję Curiosity, ale wielu badaczy i entuzjastów kosmosu z całego świata. Fotografie zostały wykonane w dniu 2 stycznia 2018 roku przy pomocy instrumentu MAHLI.

Dziwna formacja skalna odkryta przez Curiosity. NASA/JPL.

Chociaż ta informacja rozpala wyobraźnię, musimy najpierw sprawdzić, czy jest to zwykła, chociaż ciekawie wyglądająca, formacja skalna czy jednak mamy tu do czynienia ze skamieliną biologicznego organizmu.

W najbliższych dniach naukowcy z NASA spróbują przeprowadzić badania tego fascynującego obiektu. Jednak może to nie wystarczyć, bo łazik nie dysponuje zaawansowanym laboratorium, więc jest całkiem prawdopodobne, że przez wiele lat (aż do nowych misji) nie dowiemy się, co to tak naprawdę jest.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/JPL

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas