Marsjańska trąba pyłowa w akcji na wideo

Nie tylko na Ziemi występują trąby pyłowe. Pojawiają się one również na Marsie. Odkryto to analizując pomiary, prowadzone przez łaziki. Odnotowywały one nagłe zmiany pogody. Jedną z nich był nagły spadek ciśnienia o kilka Paskali, trwający mniej niż minutę...

Nie tylko na Ziemi występują trąby pyłowe. Pojawiają się one również na Marsie. Odkryto to analizując pomiary, prowadzone przez łaziki. Odnotowywały one nagłe zmiany pogody.

Jedną z nich był nagły spadek ciśnienia o kilka Paskali, trwający mniej niż minutę. Towarzyszyła mu nagła zmiana kierunku wiatru, jego nasilenie i spadek promieniowania słonecznego.

Na Ziemi podobne zawirowania w pogodzie powoduje tylko jedno zjawisko, a jest nim trąba powietrzna w każdej postaci. Żelazny dowód przyniosła sonda MRO, która przesłała nam zdjęcie tego zjawiska w pełnej okazałości.

Widoczny jest na nim "wężyk" unoszącego się nad powierzchnią ziemi pyłu. Co ciekawe, marsjańskie trąby pyłowe są przeszło 10 razy większe niż ziemskie.

Mogą się wznosić na wysokość 20 kilometrów i w jednej chwili pustoszyć obszar o średnicy nawet 140 metrów. Wiatr przy tym osiąga przeszło 70 km/h i może poważnie zagrażać np. łazikowi Curiosity.

Od początku misji tego łazika odnotowano już 20 takich pogodowych incydentów. Na szczęście wszystkie trąby pyłowe ominęły łazik, nie wyrządzając mu krzywdy.

Oto trąba pyłowa na Marsie "od góry":

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas