Matką Srebrnego Globu jest planeta Thea

Każdy z nas słyszał o gigantycznej kosmicznej kolizji, która miała miejsce 4,5 miliarda lat temu, gdy planeta Thea zderzyła się z formującą się Ziemią. W wyniku tego uderzenia miał bowiem powstać Księżyc, jednak do tej pory nie było niezbitych dowodów...

Każdy z nas słyszał o gigantycznej kosmicznej kolizji, która miała miejsce 4,5 miliarda lat temu, gdy planeta Thea zderzyła się z formującą się Ziemią.

W wyniku tego uderzenia miał bowiem powstać Księżyc, jednak do tej pory nie było niezbitych dowodów potwierdzających tę niezwykłą teorię. Właśnie się to zmieniło.

Otóż naukowcy z uniwersytetów w Getyndze, Kolonii i Münster przeanalizowali próbki skał przywiezione na Ziemię, w ramach księżycowych misji Apollo, w latach 1969-1972. Wyizolowali z nich tlen, a następnie oczyścili go i zbadali za pomocą spektrometru mas.

Badania trwały ponad 3 lata, jednak warto było czekać, gdyż wyniki przeszły wszelkie oczekiwania naukowców. Wykryto bowiem różnice pomiędzy rzadkim izotopem O17 i często występującym O16. Różnice, choć niewielkie, potwierdzają powstałą ponad trzy dekady temu teorię o wielkiej kolizji.

Aby dodatkowo potwierdzić te analizy, naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii w Hajfie przygotowali symulację, która przedstawia ułożenie planet i obiektów w młodym wówczas Układzie Słonecznym.

Wynika z niej, że obie planety, czyli Ziemia i Thea, były bardzo zbliżone do siebie pod względem składu chemicznego, a to dlatego, że uformowały się blisko siebie.

Księżyc jest więc "podobny" do Ziemi, ale tak naprawdę powinniśmy mówić, że nie do Błękitnej Planety a Thei, ponieważ to właśnie głównie z jej materiału powstał.

Ziemią i Thea uformowały się niezwykle blisko siebie, a że były zbyt duże i znajdowały się na kolizyjnej orbicie, nie mogły razem przetrwać. Tak więc ostatecznie doszło do ich zderzenia, w wyniku czego powstał Srebrny Glob, który odgrywa niebagatelną rolę w życiu naszej planety.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas