Nie pochodzimy z Afryki, tylko z Europy!
Do tej pory świat naukowy uważał, że wspólny przodek szympansów i ludzi żył od 5 do 7 milionów lat temu w Afryce. Nowe badania wskazują jednak, że żył w Europie, i dopiero na Starym Kontynencie ostatecznie obie gałęzie się rozdzieliły. Wcześniejszą teorię sformułował w 1994 roku...
Do tej pory świat naukowy uważał, że wspólny przodek szympansów i ludzi żył od 5 do 7 milionów lat temu w Afryce. Nowe badania wskazują jednak, że żył w Europie, i dopiero na Starym Kontynencie, a nie w Afryce, ostatecznie obie gałęzie się rozdzieliły.
Wcześniejszą teorię sformułował w 1994 roku francuski paleoantropolog Yves Coppens. Tłumaczyła ona opuszczenie Afryki przez naszego wspólnego przodka w wyniku zmian klimatycznych panujących we wschodniej jej części. Tymczasem najnowsze doniesienia badaczy z Bułgarii, Grecji, Australii, Niemiec, Francji i Kanady wskazują, że nasze początki mogły przebiegać według zupełnie innego scenariusza.
Badania prowadzone przez prof. Madelaine Böhme z Senckenberg Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze i prof. Nikołaja Spassova z Bułgarskiej Akademii Nauk opierają się na najnowocześniejszych technikach metod tomografii komputerowej, które posłużyły do zbadania szczątków dwóch osobników gatunku Graecopithecus freybergi, znalezione w Grecji i Bułgarii.
Żuchwa osobnika Graecopithecus freybergi z Pyrgos Vassilissis w Grecji. Fot. Wolfgang Gerber/University of Tübingen.
Odkryto je w osadach zawierających czerwony piach pochodzący z formującej się wtedy Sahary. Na północne brzegi Morza Śródziemnego przyniósł go wiatr. Zjawisko to nie jest niczym nadzwyczajnym i występuje również i dziś, tyle że wówczas dochodziło do tego na przynajmniej 10-krotnie większą skalę.
Naukowcy przeanalizowali zebrane dane i doszli do wniosku, że żuchwa osobnika nazwanego El Graeco, znaleziona na przedmieściach Aten w Pyrgos Vassilissis liczy sobie 7,175 miliona lat, a górny ząb przedtrzonowy osobnika z Azmaki w Bułgarii, 7,24 miliona lat.
Górny ząb trzonowy Graecopithecus z Azmaki w Bułgarii. Fot. Wolfgang Gerber/University of Tübinge.
Co ciekawe, struktura korzeni zębów przypomina ludzką, ale jednocześnie nie przypomina tej występującej u małp. Pokazuje to, że Graecopithecus freybergi był już przedstawicielem naszej linii i pojawił się w wschodniej części basenu Morza Śródziemnego znacznie wcześniej, niż wydawało nam się to możliwe.
Bez zmian pozostaje jednak hipoteza, że zarówno ewolucja człowieka, jak i zamieszkiwany obszar miały związek ze zmianami klimatycznymi postępującymi w północnej Afryce i południowej Europie.
Źródło: / Fot. Wolfgang Gerber/University of Tübinge