Niezwykłe zdjęcie bieguna Czerwonej Planety

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała ostatnio niezwykłe zdjęcie czapy lodowej znajdującej się na północnym biegunie Czerwonej Planety. Zdjęcie tak naprawdę jest mozaiką złożoną z aż 32 zdjęć wykonanych przez sondę Mars Express w latach 2004-2010...

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała ostatnio niezwykłe zdjęcie czapy lodowej znajdującej się na północnym biegunie Czerwonej Planety. Zdjęcie tak naprawdę jest mozaiką złożoną z aż 32 zdjęć wykonanych przez sondę Mars Express w latach 2004-2010.

Biała czapa lodowa w niezwykły sposób wyróżnia się na tle dominującej pomarańczowej powierzchni planety. Poprzecinana jest ona głębokimi kanionami układającymi się w spiralę. Czapa lodowa składa się głównie z zamarzniętej wody z dodatkiem suchego lodu, czyli zestalonego dwutlenku węgla.

Okolice bieguna północnego Marsa. Fot. ESA/Mars Express.

Co ciekawe, w sezonie zimowym na Czerwonej Planety dwutlenek węgla dodaje około metra grubości lodowej strukturze. Tymczasem podczas marsjańskiego lata, CO2 uwalniane jest do atmosfery.

Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć ogromny kanion Chasma Borelae, który jest głęboki na 2 kilometry i długi na ok. 560 kilometrów.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas