Odkryto bakterie na zewnątrz ISS

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono już blisko 2000 najróżniejszych eksperymentów, które przyczyniły się do szybszego rozwoju technologii, z jakimi każdy z nas styka się każdego dnia. Jednak niektóre z nich są bardziej niż fascynujące...

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono już blisko 2000 najróżniejszych eksperymentów, które przyczyniły się do szybszego rozwoju technologii, z jakimi każdy z nas styka się każdego dnia. Jednak niektóre z nich są bardziej niż fascynujące...

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono już blisko 2000 najróżniejszych eksperymentów, które przyczyniły się do szybszego rozwoju technologii, z jakimi każdy z nas styka się każdego dnia. Jednak niektóre z nich są bardziej niż fascynujące, a chodzi tutaj konkretnie o te związane z żywymi organizmami.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis przeprowadzili eksperyment, w którym hodowali nieszkodliwe mikroby pobrane z pomników, muzeów, szkół, telefonów komórkowych, butów, statków kosmicznych czy skóry członków drużyn sportowych. Później bakterie wysłano na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach projektu MERCCURI (Microbial Ecology Research Combining Citizen and University Researchers on ISS).

Reklama

Wielkim zaskoczeniem była dla naukowców wiadomość, że choć większość z 48 szczepów bakteryjnych radziła sobie tak samo na Ziemi, jak i na Stacji, to jeden z nich, a mianowicie Bacillus safensis JPL-MERTA-8-2, rósł w kosmosie o 60 procent lepiej.

Specjaliści nie wiedzą jeszcze, dlaczego tak się dzieje, ale właśnie nad rozwiązaniem tej zagadki będą teraz intensywnie pracowali. Póki co pewne jest jedno, promieniowanie kosmiczne i warunki mikrograwitacji nie wpływają na te bakterie, które, co ciekawe, pierwotnie wyizolowano z jednego z łazików biorących udział w misji MER (Mars Exploration Rover), zanim wyruszyły one na Marsa.

Bakterie szybciej replikują się w kosmosie. Fot. NASA/Twitter.

Ten eksperyment pokazuje, że wysyłane w kosmos (wraz z misjami) mikroby są w stanie przetrwać podróż na Księżyc, a nawet Marsa. To bardzo ważny temat z punktu widzenia długodystansowych lotów załogowych na inne planety Układu Słonecznego, a także budowy tam ludzkich kolonii.

Ale to nie koniec zaskakujących faktów. Naukowcy z rosyjskiego Roskosmosu przyznali niedawno, że kosmonauci, w trakcie odbywania spacerów kosmicznych, zbierają próbki pyłu pokrywającego zewnętrzne ściany Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Okazuje się, że znajdują się tam najróżniejsze mikroorganizmy.

Niestety, ich badania są utrudnione, ale pomimo tego, już niedługo Rosjanie mają opublikować wyniki swoich prac. Mikroorganizmy mogły przybyć tam wraz z pyłem kometarnym lub zostały przetransportowane z Ziemi wraz z astronautami. Nawet jeśli okaże się to sprawką kosmicznych turystów, to i tak ten fakt tylko potwierdzi, że bakterie mogą przetrwać w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.

Źródło: / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama