Oto 6 propozycji misji kosmicznych New Frontiers od NASA

NASA otrzymała 12 fascynujących propozycji dotyczących pomysłów na realizację kolejnej wielkiej misji kosmicznej, w ramach programu New Frontiers. Propozycje zostaną teraz przeanalizowane przez specjalistów pod kątem możliwości ich realizacji...

NASA otrzymała 12 fascynujących propozycji dotyczących pomysłów na realizację kolejnej wielkiej misji kosmicznej, w ramach programu New Frontiers. Propozycje zostaną teraz przeanalizowane przez specjalistów pod kątem możliwości ich realizacji.

Wstępna koncepcja zostanie przedstawiona w listopadzie, a ostateczna (może ich być docelowo kilka) zostanie przedstawiona w ciągu dwóch lat. Budżet na realizację nowego przedsięwzięcia kosmicznego, które niebywale poszerzy nasze horyzonty wiedzowe dotyczące naszego Układu Słonecznego, to miliard dolarów.

W programie New Frontiers do tej pory zrealizowano start trzech misji: New Horizons, Juno oraz OSIRIS-REx. NASA póki co opublikowała listę sześciu nowych propozycji. Są to według specjalistów najciekawsze koncepcje, które napłynęły do agencji:

Comet Surface Sample Return – to sprowadzenie na Ziemię próbek komety.

Lunar South Pole-Aitken Basin Sample Return – to sprowadzenie na Ziemię próbki z Basenu Bieguna Południowego Księżyca, a dokładnie z regionu Aitken.

Ocean Worlds (Titan and/or Enceladus) – badanie "wodnych światów", czyli księżyców Saturna Tytana lub Enceladusa.

Lodowa powierzchnia Enceladusa i ocean z kominami hydrotermalnymi. Fot. NASA.

Saturn Probe – wysłanie na Saturna próbnika.

Trojan Tour and Rendezvous – badanie planetoid trojańskich.

Venus In Situ Explorer – zbadanie Wenus in situ.

Sądząc po ostatnim wielkim zainteresowaniu świata astronomii misją sondy Cassini, zebranych przez nią fascynujących danych na temat księżyców tego gazowego giganta i informacjach, że na Tytanie czy Enceladusie mogą istnieć jakieś formy życia (), prawdopodobnie zostanie wybrana propozycja Ocean Worlds.

NASA na pewno będzie też rozważała misję Lunar South Pole-Aitken Basin Sample Return, z racji tego, że agencja, wraz z innymi z całego świata, ma zamiar wrócić na Srebrny Glob, zbudować tam bazę, a na orbicie stację kosmiczną, będącą punktem przesiadkowym w misjach na Marsa ().

Źródło: / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas