Oto jak policja łamie smartfony
Ostatnio wspominaliśmy o tym, że wzór blokady ekranu Androida był nie do złamania dla FBI. Teraz mamy dla Was pokaz tego jak łatwo jest złamać hasło na iPhonie. Zajmuje to niecałe dwie minuty.
Ostatnio wspominaliśmy o tym, że . Teraz mamy dla Was pokaz tego jak łatwo jest złamać hasło na iPhonie. Zajmuje to niecałe dwie minuty.
Prezentacja, którą możecie zobaczyć niżej należy do szwedzkiej firmy Micro Systemation, która jest producentem oprogramowania XRY służącego policji i innym służbom na całym świecie do odblokowywania smartfonów i pobierania z nich wszelkich danych.
Przedstawiciele firmy nie chcą oczywiście zdradzać jaką dokładnie dziurę XRY wykorzystuje aby dostać się do iPhone'a (oraz telefonów z systemem Android), lecz twierdzą oni, że nie są wykorzystywane backdoory umieszczane tam przez producentów. Szwedzi raczej starają się odnaleźć nieprzewidzianą przez twórców urządzenia drogę - identycznie jak twórcy jailbreaków - dających nam dostęp do pełnych możliwości urządzenia.
W tym celu firma ta zatrudnia 75 osób, które non-stop testują nowe, pojawiające się na rynku smartfony i szukają w ich zabezpieczeniach luk. Oczywiście może się okazać, że akurat posiadany przez nas model jest zbyt trudny do złamania, lecz bazą takich urządzeń Szwedzi, z oczywistych względów, nie będą się chwalić.
Po obejściu zabezpieczeń hasło łamane jest metodą brute force, czyli po prostu testowana jest każda możliwa kombinacja. Na wideo powyżej jest ona najprostsza z możliwych - 0000 - dlatego proces ten zajmuje sekundy.
Oczywiście ustawienie dłuższego hasła może doprowadzić do tego, że urządzenie będzie dużo trudniej złamać, a w niektórych przypadkach może być to po prostu nieopłacalne. I tak najprawdopodobniej było .