Oto nowe, najgorętsze miejsce na Ziemi

Dolina Śmierci w USA, pustkowia Libii, a może kotliny w Etiopii są najgorętszym miejscem na naszej planecie? Pomiary wykonane przez satelitę Landsat-7 wskazują na zupełnie inny zakątek Ziemi...

Dolina Śmierci w USA, pustkowia Libii, a może kotliny w Etiopii są najgorętszym miejscem na naszej planecie? Pomiary wykonane przez satelitę Landsat-7 wskazują na zupełnie inny zakątek Ziemi...

Dolina Śmierci w USA, pustkowia Libii, a może kotliny w Etiopii są najgorętszym miejscem na naszej planecie? Pomiary wykonane przez satelitę Landsat-7 wskazują na zupełnie inny zakątek Ziemi...

...mianowicie Iran.

Od lat nie ustaje dyskusja na temat światowych skrajności temperatury, w tym najgorętszego miejsca na Ziemi.

Amerykanie obstają przy swojej Dolinie Śmierci w Kalifornii, gdzie 10 lipca 1913 roku odnotowano 56,7 stopnia.

Jednak pomiar wykonano na tyle dawno, że może być on niewiarygodny. Cieplej było tylko w okolicach miejscowości El Azizia w Libii, gdzie 13 września 1922 roku zmierzono podobno 57,8 stopnia.

Reklama

Tutaj wątpliwości są jeszcze większe, bo po pierwsze pomiary nie były prowadzone w trybie ciągłym, a po drugie wrzesień nie jest zazwyczaj miesiącem najcieplejszym w roku.

Jeszcze jakiś czas temu mówiono o 63 stopniach w cieniu zmierzonych w jednej z etiopskich kotlin, ale pomiar nigdy nie był uważany za wiarygodny, bo nie wiadomo kto go dokonał i czy spełnione zostały procedury pomiarowe wytyczone przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

Okazuje się, że pretendentów do miana najcieplejszego miejsca na świecie jest trochę więcej, a najpoważniejszy znajduje się w Iranie i jest nim pustynia Lut. W 2005 roku satelity meteorologiczne Terra i Aqua zmierzyły tam temperaturę rzędu 70,7 stopnia, czyli o 12 stopni wyższą od tej z Libii.

Pomiary wykonywane w latach 2003-2009 wskazują, że przez 7 lat to właśnie na pustyni Lut temperatura powierzchni była najwyższą na Ziemi. Dlaczego obszar ten jest tak gorący?

Lut jest położona we wschodnim Iranie i ma 80 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Na pylasto-żwirowej pustyni w ciągu roku spada mniej niż 100 mm deszczu. To efekt tzw. cienia opadowego spowodowanego przez góry rozciągające się na zachód od pustyni.

Meteorolodzy żałują, że nie zainstalowano tam chociażby automatycznej stacji meteorologicznej, która mogłaby ujawnić czy rzeczywiście Lut jest najcieplejszym miejscem na świecie. Poniżej zamieszczamy mapę temperatury zmierzonej przez satelitę na pustyni Lut w dniu 6 lipca 1999 roku oraz jej zdjęcie satelitarne.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama