"Podróżujące" góry lodowe na Plutonie
Naukowcy z NASA bezustannie analizują nowe zdjęcia i dane na temat Plutona i jego księżyców, które nadsyła sonda New Horizons. Okazuje się, że na tej wciąż skrywającej wiele tajemnic planecie karłowatej, znajdują się góry lodowe, które "podróżują" po morzach ciekłego...
Naukowcy z NASA bezustannie analizują nowe zdjęcia i dane na temat Plutona i jego księżyców, które nadsyła sonda New Horizons. Okazuje się, że na tej wciąż skrywającej wiele tajemnic planecie karłowatej, znajdują się góry lodowe, które "podróżują" po morzach ciekłego azotu.
Naukowcy zlokalizowali je na obszarze zwanym Równina Sputnika (Sputnik Planum), a właściwie w centralnej części słynnego serca. Duża część gór rozciąga się nawet na długości 20 kilometrów. Szczególnie duży klaster znajduje się też na północnym krańcu Sputnik Planum, czyli w regionie Challenger Colles, gdzie wiele gór lodowych zajmuje obszar 60 na 35 kilometrów.
Na jednej z najdalszych znanych nam planet karłowatych odkryto nie tylko góry zbudowane z zamrożonego azotu, ale również z zamarzniętej wody, co jest niezwykle ciekawym zjawiskiem.
Zdjęcie, które możecie zobaczyć powyżej, powstało 14 lipca 2015 roku i zostało wykonane z odległości 16 tysięcy kilometrów przez sondę New Horizons przy wykorzystaniu kamery MVIC (Multispectral Visible Imaging Camera). Obszar na nim widoczny ma 500 kilometrów długości i 340 szerokości.
Badacze z NASA twierdzą, że istnienie zbiorników cieczy pod lodami Plutona oraz jego największego księżyca, Charona, wynika z ogrzewania ich przez siły pływowe powstające na skutek wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego obu tych ciał niebieskich.