Polski projekt wygrywa prestiżowy konkurs na wieżowiec XXI wieku
Polacy kolejny raz udowadniają, że polska myśl techniczna może być inicjatorem niesamowitych przedsięwzięć, które mogą nie do poznania (na lepsze) odmienić przyszłość całej ludzkości. Jednym z takich projektów jest koncepcja wieżowca spełniającego wymagania XXI wieku...
Polacy kolejny raz udowadniają, że polska myśl techniczna może być inicjatorem niesamowitych przedsięwzięć, które mogą nie do poznania (na lepsze) odmienić przyszłość całej ludzkości. Jednym z takich projektów jest koncepcja wieżowca spełniającego wymagania XXI wieku.
Wizjonerski projekt polskich architektów zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu "eVolo". Koncept Mateusza Frankowskiego oraz Pawła Lipińskiego okazał się najlepszy pośród 444 biorących udział w architektonicznym konkursie Skyscraper 2017 magazynu "eVolo".
To niesamowite osiągnięcie, gdyż w ramach projektu trzeba było stworzyć drapacz chmur, który z pomocą najnowocześniejszych zdobyczy techniki mógłby nawiązywać do kontekstu społecznego, gospodarczego, kulturowego regionu świata, gdzie miałby stanąć, i, co najważniejsze, wpłynąć na polepszenie jakości życia ludzi.
Wieżowiec Mashambas zaprojektowany przez Polaków. Fot. eVolo.
Ostatnimi czasy coraz więcej projektów budowlanych dotyczy obszarów Afryki Subsaharyjskiej. To właśnie ten rejon świata potrzebuje w tej chwili jak najwięcej przemyślanych inwestycji. Dlatego również polscy architekci w swoim wieżowcu Mashambas postanowili zawrzeć wszystko to, co najważniejsze dla tamtejszych społeczności.
Budynek miałby więc być czymś w rodzaju centrum codziennego życia dla lokalnej ludności. Składałby się z piętrowych modułów i wydrążonej w środku spirali. Całość funkcjonowałaby jako targ dla lokalnych kupców. Zobaczcie szczegóły jego konstrukcji i użyteczności na zamieszczonych wizualizacjach.
Wieżowiec Mashambas zaprojektowany przez Polaków. Fot. eVolo.
Drugie miejsce w konkursie zajął projekt "Vertical Factories in Megacities". Jest to wizja wieżowca stworzonego z naprzemiennych warstw przemysłowych i rekreacyjnych, które wzajemnie na siebie oddziałują.
Trzecie miejsce otrzymał projekt "Espiral 3500", który jest odpowiedzią na problemy związane z turystyką na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Jego istotą byłoby ograniczenie rozbudowy miast, skupiając większość budynków użyteczności publicznej w jednym drapaczu chmur.
Źródło: / Fot. eVolo