Pracownicy odchodzą z Google, bo firma tworzy AI dla Pentagonu

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) finansuje wiele rodzimych korporacji, które specjalizują się w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Jedną z nich niedawno stało się Google...

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) finansuje wiele rodzimych korporacji, które specjalizują się w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Jedną z nich niedawno stało się Google.

Gigant dołączył niedawno do zainicjowanego przez Pentagon projektu budowy inteligentnych i zaawansowanych dronów bojowych, które w autonomiczny sposób będą wykonywały najbardziej karkołomne misje.

Wykorzystanie urządzeń dysponujących sztuczną inteligencją na polach walki od wielu lat budzi mnóstwo kontrowersji. I chociaż wiele organizacji, firm i uczelni z całego świata, z Organizacją Narodów Zjednoczonych na czele, ostro sprzeciwia się takiej przyszłości działań militarnych, to jednak armie świata nic sobie z tego faktu nie robią.

Na wieść o przyłączeniu się Google do programu Pentagonu, tysiące pracowników giganta zgłosiło ostry sprzeciw. Teraz dowiadujemy się, że ponad 10 osób złożyło wypowiedzenia, a niebawem dołączą do nich kolejne dziesiątki, a może i setki pracowników.

Google tworzy AI na potrzeby projektów Pentagonu. Fot. USAF.

Google nie ujawnia szczegółów Projektu Maven, w ramach którego będzie rozwijało technologie AI dla amerykańskiego wojska, ale możemy spodziewać się, że w grę wchodzą urządzenia, które będą przeznaczone do masowego zabijania ludzi.

Odchodzący pracownicy nawołują, żeby gigant stworzył i przestrzegał zasad etyki, o których tak często mówi na konferencjach poświęconych niebezpieczeństwom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji.

Niedawno Sergey Brin, współzałożycieli Google/Alphabetu, w swoim liście otwartym do inwestorów i klientów zwrócił uwagę, że firmy zajmujące się systemami AI są odpowiedzialne za to, aby były one tworzone w sposób bezpieczny i etyczny, a ich zastosowanie cechowało się moralnością (). Jak widzimy, hipokryzja to jedna z twarzy Google.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere/Twitter/USAF

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas