Rewolucja energetyczna dzięki syberyjskim mikroorganizmom

W syberyjskich jeziorach odkryto niedawno nową klasę mikroorganizmów z grupy archeonów, które bez problemu egzystują w ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku przy temperaturze 55 stopni Celsjusza i solanek węglanu sodu na poziomie pH10...

W syberyjskich jeziorach odkryto niedawno nową klasę mikroorganizmów z grupy archeonów, które bez problemu egzystują w ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku przy temperaturze 55 stopni Celsjusza i solanek węglanu sodu na poziomie pH10.

Teraz zespół badawczy z Delft University of Technology i Winogradskiego Instytutu Mikrobiologii przy Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie wykryli, że te mikroorganizmy mogą zmienić odpady organiczne w metan.

Odkrycie to w piękny sposób pokazuje, że życie może rozwijać się w niesamowicie nieprzyjaznym środowisku. Ten fakt odmienia nasze dotychczasowe spojrzenie i wiedzę na kwestie powstania pierwszych form życia na naszej planecie.

Mikroorganizmy, które dostarczą tani gaz. Fot. Dimitry Sorokin.

Naukowcy już myślą o wykorzystaniu tych mikroorganizmów do wytwarzania metanu z odpadów organicznych. Z ich pomocą będzie to o wiele bardziej efektywna metoda, gdyż w tego typu cieczach, CO2 pozostaje w roztworze, co pozwala produkować czysty metan, a nie biogaz, który zawiera właśnie CO2.

Naukowcy chcą jak najszybciej rozpocząć badania, które pokażą, czy organizmy te, również w modyfikacjach, pozwolą wytwarzać tanie źródło energii na masową skalę.

Źródło: / Fot. Dimitry Sorokin

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas