Robot, który "rodzi" małe, doskonalsze roboty

Roboty niewątpliwie są przyszłością naszej cywilizacji. W przeciągu następnych 10 lat ich rozwój znacznie przyspieszy, staną się inteligentniejsze, sprytniejsze i lepiej będą radziły sobie z wszelkimi problemami, które napotkają na swojej drodze. Opanują niemal wszystkie dziedziny naszego codziennego życia...

Roboty niewątpliwie są przyszłością naszej cywilizacji. W przeciągu następnych 10 lat ich rozwój znacznie przyspieszy, staną się inteligentniejsze, sprytniejsze i lepiej będą radziły sobie z wszelkimi problemami, które napotkają na swojej drodze. Opanują niemal wszystkie dziedziny naszego codziennego życia, w ten sposób ułatwiając nam egzystencję na tej planecie.

Jednak wraz z ich rozwojem, w pewnym momencie pojawi się niebezpieczeństwo związane z ich dominacją nad człowiekiem. Pomimo faktu, że każdego robota trzeba najpierw zaprogramować, to sztuczna inteligencja pozwala już na to, by roboty uczyły się, analizowały, wyciągały wnioski i wprowadzały je w życie, tym samym stając się doskonalsze. To właśnie nad tym możemy stracić kontrolę.

Zespół badaczy na Uniwersytecie Cambridge opracował niezwykłego robota, który samodzielnie konstruuje kolejne niewielkie roboty, testuje je, analizuje swoje dzieło i wyciąga wnioski z obserwacji. W ten sposób kolejne generacje robotów są jeszcze doskonalsze od poprzedników.

Maszyna ma do dyspozycji klocki, które zawierają silniczki. Jej zadaniem jest złożyć je w małe roboty. Gdy już powstaną, robot obserwuje je, analizuje zebrane dane, a swoje spostrzeżenia wprowadza w życie.

W trakcie eksperymentu maszyna wyprodukowała w sumie 100 robotów (10 pokoleń po 10 sztuk). Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że każde kolejne pokolenie było doskonalsze, a mianowicie szybciej się poruszało i miało większe zdolności manualne.

Naukowcy chcą wykorzystać swoje badania przy produkcji nowej generacji robotów dysponujących możliwościami drukarek 3D, które będą, podobnie jak to ma miejsce w ewolucji człowieka, "wydawały na świat" doskonalsze potomstwo.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas