Ślady wody na pięciu egzoplanetach

Dwóm zespołom astronomów przy użyciu instrumentu Wide Field Camera 3 na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a udało się odkryć nie jedną, lecz aż pięć planet pozasłonecznych, w których atmosferze widać ślady wody .

Dwóm zespołom astronomów przy użyciu instrumentu Wide Field Camera 3 na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a udało się odkryć nie jedną, lecz aż pięć planet pozasłonecznych, w których atmosferze widać ślady wody.

Planety te noszą nazwy: WASP-17b, HD209458b, WASP-12b, WASP-19b oraz XO-1b i orbitują one wokół trzech różnych gwiazd. Siła sygnału wskazującego na obecność H2O w ich atmosferze jest różna, a najsilniejsza jest ona w WASP-17b oraz HD209458b. Wszystkie z nich są tzw. gorącymi Jowiszami (inaczej planetami klasy Pegaza) - a więc masywnymi, gazowymi olbrzymami, które orbitują bardzo blisko swoich gwiazd.

Mimo, że znajdują się one zbyt daleko aby wykonać ich zdjęcia naukowcy są w stanie wykryć skład ich atmosfery dzięki analizie tego jak absorbuje ona światło podczas tranzytu na tle tarczy swojej gwiazdy, a w spektrum podczerwieni można wykryć w ten sposób ślady wody (która w postaci pary w atmosferze pochłania właśnie sporo światła o tej długości fali).

Sygnały były dość słabe, a naukowcy twierdzą, że stało się tak przez to, iż planety te pokrywa mgiełka lub chmura pyłu działająca w podobny sposób jak mgła rozmywająca kolory na fotografiach. Jak się więc okazuje - może być ona (wbrew pozorom) na gorących Jowiszach bardzo powszechna.

Źródło: , Zdj.: By ESO (http://www.eso.org/public/images/eso0638a/) [],

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas