Udało się zmierzyć najmniejszą siłę

Badania nad falami grawitacyjnymi i inflacją Wszechświata prowadzą do powstania testów, które m.in. będą miały na celu zmierzenie najmniejszej znanej nam siły i tym samym potwierdzenie, że w badaniach zmierzamy w dobrym kierunku. Wiedza na temat jest dla nas niezwykle istotna, tuż po Wielkim Wybuchu...

Badania nad falami grawitacyjnymi i inflacją Wszechświata prowadzą do powstania testów, które m.in. będą miały na celu zmierzenie najmniejszej znanej nam siły i tym samym potwierdzenie, że w badaniach zmierzamy w dobrym kierunku.

Wiedza na temat jest dla nas niezwykle istotna, tuż po Wielkim Wybuchu bowiem wiele kluczowych zdarzeń nastąpiło w bardzo krótkim czasie, więc by wyjaśnić ich naturę, musimy przybrać jakiś punkt odniesienia.

Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory i University of California w Berkeley, dzięki laserom, zmierzyli najmniejszą siłę, która wynosi 42 joktoniutony (joktoniuton to jedna kwadrylionowa (10-24) niutona).

Eksperyment polegał na przyłożeniu siły do oscylatora zawierającego centrum masy superzimnej chmury, składającej się z 1200 atomów rubidu, a następnie, przy pomocy dwóch laserów (o długości fali 860 i 840 nanometrów), optycznie zmierzenie jej ruchu.

Co ciekawe, czułość pomiaru była tylko 4 razy mniejsza od limitu kwantowego, więc można uznać, że jest to wielki sukces, gdyż dotąd zbliżono się zaledwie do 6-8 rządów wielkości.

Specjaliści jednak nie spoczęli na laurach i szykują jeszcze dokładniejszy pomiar, co ma umożliwić sprzęt znajdujący się Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory. Jest on w stanie ustalić siłę z dokładnością do zaledwie 1/1000 protona.

Przekroczenie granicy kwantowej nie wchodzi w grę, niestety zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, pomiar będzie zakłócany ruchem oscylatora, czego nie można wyeliminować.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas