Urządzenia zasilane energią otoczenia

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona zbudowali prawdopodobnie rewolucyjne urządzenie, które jest w stanie bezprzewodowo komunikować się z innymi urządzeniami, czerpiąc energię do działania z otoczenia. Czy to koniec z tradycyjnymi metodami zasilania?

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona zbudowali prawdopodobnie rewolucyjne urządzenie, które jest w stanie bezprzewodowo komunikować się z innymi urządzeniami, czerpiąc energię do działania z otoczenia.

Ambient Backscatter ma bardzo kompaktowe wymiary i zasilany jest falami elektromagnetycznymi, które znajdują się w naszym otoczeniu, a przecież jest ich cała masa. Najciekawszą informacją od inżynierów jest fakt, że urządzenie może działać nawet 10 kilometrów od najbliższego przekaźnika telewizyjnego.

Na razie Ambient Backscatter jest w stanie wysłać informacje na odległość do 75 centymetrów z prędkością około 1 Kb/s, ale technicy już wieszczą, że urządzenie w najbliższym czasie będzie o wiele wydajniejsze.

Inżynierowie z Uniwersytetu Waszyngtona mają nadzieję, że ich technologia przyczyni się do znacznego ułatwienia i uprzyjemnienia nam życia, gdyż mogłaby być zastosowana np. w nowych formach płatności elektronicznych, smartfonach, robotach, inteligentnych ubraniach czy budynkach, wysyłając informacje bez potrzeby podłączania ich do źródła zasilania.

Wszystko wskazuje na to, że obecna dekada zapisze się w kartach historii technologii, jako czas rewolucyjnych zmian, które sprawią, że urządzeń, i to nie tylko dzięki temu urządzeniu, ale wielu innym, nad którymi obecnie pracują naukowcy.

Tutaj wypadałoby wspomnieć o naszym ulubionym naukowcu, Nikoli Tesli, który pracował nad takimi technologiami prawie 100 lat temu. Teraz wracamy do tematu, co bardzo cieszy i daje nadzieję na piękną, pozbawianą wszelakich kabli przyszłość.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas