W Krakowie powstaje superakcelerator cząstek
Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, powstaje synchrotron, czyli akcelerator elektronów, dzięki któremu będą możliwe zaawansowane badania nad chorobami nowotworowymi, a także Alzheimerem i Parkinsonem. Ta niezwykła maszyna przyczyniła się też do bardzo ważnych osiągnięć w świecie medycyny, bo miedzy innymi do zdobycia trzech nagród Nobla.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie powstaje synchrotron, czyli akcelerator elektronów, dzięki któremu będą możliwe zaawansowane badania nad chorobami nowotworowymi, a także Alzheimerem i Parkinsonem.
Ta niezwykła maszyna przyczyniła się też do bardzo ważnych osiągnięć w świecie medycyny, bo miedzy innymi do zdobycia trzech nagród Nobla: za przyczynek do zbadania struktury i funkcji rybosomów.
W synchrotronie wykorzystuje się wiązkę fotonów wytwarzaną przez elektrony, które krążą po zbliżonym do koła pierścieniu. Elektrony przyspieszają specjalne bardzo mocne elektromagnesy. W tym momencie rozpoczął się drugi etap budowy kompleksu.
Realizacja całego projektu jest prowadzona w ścisłej współpracy z ekspertami z zagranicznych ośrodków synchrotronowych. Koordynatorem prac jest prof. Marek Stankiewicz dyrektor Centrum Promieniowania Synchrotronowego, jednostki międzywydziałowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Projekt opiewa na 153 miliony złotych i jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.