W Polsce otwarto bazę marsjańską. Pomoże ona w kolonizacji Marsa

Wielu największych wizjonerów na co dzień działających w świecie przemysłu kosmicznego uważa, że ludzkość powinna mieć do swojej dyspozycji dwie planety, na których będzie mogła spokojnie egzystować. Jest to niezwykle ważne, gdyż nasza cywilizacja jest już na tyle rozwinięta...

Wielu największych wizjonerów na co dzień działających w świecie przemysłu kosmicznego uważa, że ludzkość powinna mieć do swojej dyspozycji dwie planety, na których będzie mogła spokojnie egzystować. Jest to niezwykle ważne, gdyż nasza cywilizacja jest już na tyle rozwinięta, że upadek kosmicznej skały mógłby doprowadzić do potwornego w skutkach chaosu lub nawet zagłady ludzkości.

Tak więc, gdy będziemy mieli jeszcze jedną planetę, po prostu zwiększymy sobie szansę na przetrwanie. Zanim jednak będzie to możliwe i zaczniemy kolonizować Księżyc czy Czerwoną Planetę, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Pomóc w realizacji tego najbardziej karkołomnego przedsięwzięcia w dziejach ludzkości mogą takie projekty jak LUNARES, który właśnie powstał w Polsce.

Firma SpaceGarden otworzyła dwa dni temu w Pile unikatowy na skalę europejską habitat. Jest to model bazy księżycowej lub marsjańskiej, w której przyszli astronauci czy kolonizatorzy obiektów w kosmosie będą mogli przygotować się do swoich misji, a naukowcy zebrać niezwykle cenne dane.

Habitat LUNARES w Pile. Fot. SpaceGarden.

Habitat LUNARES może pomieścić do sześciu analogowych astronautów i składa się z dwóch części: mieszkalno-laboratoryjnej oraz symulacji powierzchni planety. Pierwsza z nich powstała z sześciu kontenerów połączonych wspólnym pomieszczeniem pod kopułą. Kopuła została dostarczona przez polską firmę Freedomes z Kołbaskowa, której, co niezwykłe, sferyczne struktury podziwiać można w filmie Marsjanin.

Inżynierowie zbudowali kilka ważnych pomieszczeń. W nich astronauci będą mogli dokonywać różnych eksperymentów. Są to między innymi: laboratorium druku 3d, sypialnia, biuro i ogródek. Przyszli kolonizatorzy będą mogli również przeprowadzić badania na zewnątrz habitatu. W tym celu zmodyfikowano hangar, w którym stacjonował bombowiec Su-22, zwożąc tam żwir i piasek, symulując rzeczywiste warunki geologiczne panujące na Księżycu czy Marsie.

Pierwsza grupa członków misji Poland Mars Analogue Simulation (PMAS 2017) zamieszka w habitacie już 15 sierpnia i pozostanie tam przez dwa tygodnie. Międzynarodowa ekipa będzie przeprowadzać eksperymenty z zakresu geologii, robotyki, psychologii, biologii czy astronomii, pod bacznym okiem Space Advisory Council i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Habitat LUNARES w Pile. Fot. SpaceGarden.

Naukowcy zaplanowali również przeprowadzenie kilku eksperymentów. Wśród nich znajdą się badania nad percepcją upływu czasu, poprzez zmiany w oświetleniu bazy czy hodowla roślin z pomocą technologii hydroponicznej i wirówek do badań wpływu mikrograwitacji na procesy biologiczne.

Drugą misją będzie polska Lunar Expedition 1, kierowana przez dr Agatę Kołodziejczyk. Wśród sześciu polskich astronautów znajdą się: dowódca Piotr Konorski, zastępca Mariusz Słonina, oficer komunikacyjna Dorota Budzyń, astrobiolożka Joanna Kuźma, inżynier biomedyczny Grzegorz Ambroszkiewicz i oficer medyczny Matt Harasymczuk.

Tym razem ich celem będzie symulacja misji księżycowej. Bardzo ważną informacją w całym projekcie LUNARES jest to, że SpaceGarden podjęto współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. W ten sposób powstała pierwsza w Polsce Pracownia Medycyny Ekstremalnej.

Źródło: / Fot. SpaceGarden

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas