Wybuchy gejzerów na wysokość 200 km
Najnowsze badania, które są prowadzone przez NASA, wskazują na to, że pod lodową skorupą Europy mogą znajdować się gigantyczne zbiorniki słonej wody. Co jakiś czas w sieci gejzerów dochodzi do potężnych wyrzutów wody na wysokość nawet 200 km.
Najnowsze badania, które są prowadzone przez NASA, wskazują na to, że pod lodową skorupą Europy mogą znajdować się gigantyczne zbiorniki słonej wody.
Co jakiś czas, w sieci gejzerów pokrywających powierzchnię tego tajemniczego księżyca Jowisza, dochodzi do potężnych wyrzutów wody (7 ton wody na sekundę), która dociera na wysokość nawet 200 kilometrów ponad powierzchnię.
Naukowcy prowadzą badania południowego bieguna Europy przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST), a dokładnie zainstalowanego na jego pokładzie instrumentu STIS, który pracuje w paśmie ultrafioletu.
Co ciekawe, wyrzut wody z gejzeru zaobserwowano w apocentrum orbity księżyca, czyli w punkcie, w którym znajduje się on najdalej od Jowisza. To oznacza, że te zjawiska mają związek z oddziaływaniem grawitacyjnym największej planety Układu Słonecznego.
Niestety, świat naukowcy ubolewa nad faktem, że sonda Galileo nie dostarczyła żadnych informacji na temat tego fenomenu, a najbliższa misja (JUICE), która może dostarczyć większej ilości danych, planowana jest dopiero za około 20 lat.
Pomimo tego, Europa jest jednym z najciekawszych obiektów naszego układu planetarnego i badacze będą nieustannie się jej przyglądali, bowiem jest wielce prawdopodobne, że jak w przypadku Enceladusa, tak i tam, mogą znajdować się proste formy życia.