Zagrożenie lawinowe w nowej postaci

W porozumieniu z ratownikami górskimi MSWiA zamierza zmienić oznakowanie stopni zagrożenia lawinowego. Nowością będą znaki graficzne, a także szczegółowe opisy dla osób przebywających w górach.

W porozumieniu z ratownikami górskimi MSWiA zamierza zmienić oznakowanie stopni zagrożenia lawinowego. Nowością będą znaki graficzne, a także szczegółowe opisy dla osób przebywających w górach.

Ostatnio informowaliśmy o nowych przepisach, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na stokach narciarskich, poprzez ograniczenie liczby przebywających tam jednocześnie osób.

Jednak to dopiero początek zmian, które dotyczyć będą turystyki górskiej. Kolejnym jest rozporządzenie przygotowywane przez MSWiA, które uszczegóławia skalę zagrożenia lawinowego.

Dotychczas prawdopodobieństwo zejścia lawiny określane było jedynie w postaci stopnia w skali od 1 do 5 i krótkiej informacji tekstowej.

Teraz dodatkowo każdemu stopniowi przyporządkowany zostanie znak graficzny, a także szczegółowy opis jak należy się zachowywać przebywając na szlakach lub stokach narciarskich.

Przepisy zostaną dostosowane do tych, które obowiązują już w krajach alepejskich i u naszych południowych sąsiadów, celem ujednolicenia.

Nie zmieniają się stopnie zagrożenia lawinowego: niski (pierwszy stopień zagrożenia), umiarkowany (drugi stopień), znaczny (trzeci stopień), wysoki (czwarty, przedostatni stopień na skali zagrożenia zejścia lawinowego) oraz bardzo wysoki (ostatni, piąty na skali zagrożenia).

Stopnie zagrożenia nadawane są przez ratowników górskich na podstawie obserwacji warunków atmosferycznych oraz stabilności pokrywy śnieżnej. Przypominamy, że obecnie w Tatrach mamy najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

To oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół utrwalona i stabilna. Możliwe są samorzutne zejścia lawin małych rozmiarów w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy śniegach mokrych.

Mechaniczne wyzwolenie lawiny możliwe jest na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu. Na ogół dogodne są warunki dla działalności górskiej.

Bardzo strome i ekstremalnie strome stoki o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni, a zwłaszcza żleby, depresje i rozległe pola śnieżne, szczególnie w pobliżu grani należy przechodzić (przejeżdżać) pojedynczo.

Unikać należy miejsc z nawianym śniegiem (tzw. poduchami śnieżnymi), zwłaszcza na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni, w żlebach, depresjach i rozległych polach ośnieżonych. Poniżej szczegółowe informacje na temat nowych oznaczeń lawinowych.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas